Back To Top
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bolton'a rest

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bolton'a rest

 - Son Güncelleme: 12.01.2019 Cumartesi 18:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan\'dan Bolton\'a rest
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın Danışmanı Bolton'a randevu vermediği iddialarına karşılık, "Bolton'un muhatabı İbrahim Kalın'dır. Gerekli olsa görüşecektik ama gerekli olmadı, bir tepki olarak değerlendirmemek gerekir" sözlerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın Danışmanı Bolton'la görüşmeyeceğini açıkladı. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan "Bolton'un muhatabı İbrahim Kalın'dır" açıklamasında bulundu.

"BOLTON'UN ZATEN MUHATABI İBRAHİM KALIN'DIR"

Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'ndan çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Bolton gelmeden önce bazı mesajlar verdi. Bu da Türkiye'nin doğal olarak tepkisini çekti. Onunla bir görüşme öngörülüyor muydu, mesajları üzerine mi iptal oldu? Biraz netleştirebilir misiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, "Bolton'un zaten muhatabı İbrahim Kalın Bey. Dolayısıyla İbrahim Kalın Bey kendisiyle görüşme yapacaktı. Biz eğer gerekli görürsek böyle bir talebe biz de evet diyebilirdik. Ama İbrahim Kalın Bey, ondan sonra Genelkurmay Başkanımız, onlar görüşmeleri zaten yaptılar. Bizim tabii şu anda yoğun mesaimiz var. Böyle bir şeye şu anda gerek yok." diye konuştu.

"SİZ BENİM NE SÖYLEDİĞİME BAKIN"

"Yani bir tepki olarak değerlendirmeyelim." denilmesi üzerine Erdoğan, "Gerek yok." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bolton'un sözlerine tepki gösterdiniz grup konuşmasında. Bugünkü görüşmelerde o söylemlerden bir değişiklik oldu mu? Size yansıyan bir bilgi var mı bu noktada?" sorusuna ise "Siz benim ne söylediğime bakın." karşılığını verdi.

Rusya'ya yapılması planlanan ziyarete ilişkin soru üzerine de Erdoğan, tarihin henüz kesinleşmediğini, karşı taraftan tarih beklendiğini dile getirdi.

FIRAT'IN DOĞUSU'NA OPERASYON

"(Operasyon hazırlığımız tamamlandı) dediniz. Var mı yakın zamanda operasyon?" sorusunu ise Erdoğan, "Takip etmiyor musunuz? Bizim biliyorsunuz, bir zamanlar 'Ayşe tatile çıkmıştı', biz de bir gece ansızın gelebiliriz. Şu ana kadar hep öyle gitti." diye cevapladı.

TRUMP'LA GÖRÜŞECEK Mİ?

"ABD Başkanı Donald Trump ile yeni bir telefon görüşmesi öngörülüyor mu?" sorusuna karşılık Erdoğan, "Her an olabilir." dedi.  "Bir talepte bulunduk mu? Onun için mi her an olabileceğini söylüyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine Erdoğan, "Her an olabilir diyorum. Şimdi bu ziyaretten sonra her an bir irtibata geçmek gerekebilir." ifadelerini kullandı.

Bloomberg News'un Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs, Twitter hesabından "Erdoğan'ın, Bolton'la görüşmeyi reddettiğini" duyurmuştu.

ANKARA'DAN AYRILIYOR

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un, sabah Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkan Yardımcısı ve diğer yetkililerle gerçekleştirdiği 2 saati aşkın görüşmenin ardından Ankara'dan ayrılma kararı aldığı belirtildi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN