Delillerin olduğu binayı alelacele yıktılar: Avukat Çalıkuşu'ndan suç duyurusu

Delillerin olduğu binayı alelacele yıktılar: Avukat Çalıkuşu'ndan suç duyurusu

Büyük depremin enkaza çevirdiği Hatay'da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü binası alelacele yıkıldı. Yıkım kararında imzası bulunanlar arasında Vali Rahmi Doğan'ın da imzası var. Karar yazarı Avukat Figen Çalıkuşu, tepki toplayan yıkımın kararında imzası bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Çalıkuşu, yıkım hakkında “suç delilini yok etme’, ‘gizleme’ veya ‘değiştirme’ fiilleriyle ‘delilleri karartma suçu’ işlenmiştir” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin en çok zarar verdiği Hatay'da tartışmaları beraberinde getiren bir yıkım yapıldı. Hatay imar ve yapı denetim izinlerine dair önemli evrakların bulunduğu bir kamu binası alelacele yıkıldı. Deprem bölgesindeki avukatlar bu binada ıslak imzalı belgeler olduğunu belirterek yıkım kararına tepki gösterdi. Kamuoyunda ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü binası hakkında yıkım kararı çıkarılması ve yıkılması şehirde usulsüz biçimde inşa edilen yapılara dair delillerin karartılması şüphelerini gündeme getirdi.

ÇALIKUŞU SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Yıkımın delilleri karartmaya yönelik olduğunu savunan Avukat Figen Albuga Çalıkuşu, Hatay Çevre Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Abdullah Çiloğulları, Hatay Çevre Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürü Nizamettin Ülker ve Hatay Valisi Rahmi Doğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

'ENKAZ ALTINDA VATANDAŞLARIMIZ BEKLERKEN SUÇ İŞLENDİ'

Türk Ceza Kanunu’nun 281’inci maddesi uyarınca “Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme veya Değiştirme Suçu” iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Çalıkuşu, “6 Şubat 2023 günü yaşadığımız büyük deprem ile felaketi yaşarken, enkaz altında vatandaşlarımız kurtarılmak için beklerken, tüm ülkenin kalbi bölge için atarken bir de gözümüzün önünde suç işlendiğini görmekteyiz” dedi.

'BÜYÜK ACI VARKEN ISRARLI BİR KASIT GÖRDÜK'

Çalıkuşu, “Bu yıkım kararı ile taş taş üzerine kalmamış Hatay'ımızın kent hafızasının yok edildiğini gördük. En kötüsü böylesi bir yıkım ve büyük acı varken delillerin yok edilmesi yönünden ısrarlı bir kasıt ve direncin olduğunu da gördük” diye konuştu.

'ISLAK İMZALI BELGELER DELİLDİR'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise 11 Şubat gecesi resmi Twitter hesabından açıklama yayımlayarak, tüm resmi evrakların dijital ortamda da bulunduğunu öne sürmesine yönelik konuşan Çalıkuşu, “Bu belgeler dijital ortamda vardır yoktur bu ayrı bir konu ama fiziken mevcut olan kayıtların korunmaması yolundaki irade ve kasıt asıl meseledir. Kaldı ki tüm belgelerin dijital ortama kayıt edilmediği de bilinmektedir. Dijital ortamda bu belgeler bulunsa dahi yok edilen belgelerin ıslak imzalı kayıtların her biri resmi belgedir ve her biri delil özelliğine sahiptir” ifadelerini kullandı.

Çalıkuşu’nun suç duyurusu dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Soruşturma başlatılmış olsun veya olmasın işlenmiş bir suç ile ilgili maddi gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek amacıyla “suç delilini yok etme”, “gizleme” veya “değiştirme” fiilleriyle “delilleri karartma suçu” işlenmiştir.

Acil müdahale edilmesi gereken yüzlerce enkaz varken, içinde insan olmayan tek katlı binanın alelacele resmi belgeler taşınmadan yıkılmasının başka hiç bir geçerli izahı yoktur.

Sayın Savcı; bu ülke çok acılar gördü ama göz göre gelen böylesi bir felaket ile insanların bu kadar yalnız bırakıldığını görmedi.

Devlet olarak yaraları sarma, vatandaşına karşı mahcubiyet duyup tüm gücü ve varlığı ile telafi etme zamanlarında, Hatay'a ait tüm binaların imar hafızası olan ıslak imzalı tüm resmi belgelerin yok edilmesi ciddi bir suçtur. Bu suçun üzerine de ciddiyetle gidilmesi gerekir ki hem suç işleyenler cezalandırılsın hem de işleyecek olanlar için caydırıcı olsun.

Bu nedenle ismi yazılı şüpheliler ile birlikte başkaca dahli olanlar var ise tümü hakkında soruşturma başlatılmasına ve atılı suçlardan dava açılmasına, dijital ortamda olduğu söylenen tüm kayıtların imajları ile birlikte korunacak şekilde tedbirli olarak emanete alınması yolunda işlem yapılmasına karar verilmesini dilerim.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN