Depremde evi yıkılan, hasar alanlar dikkat! Bu koşullar ile kredi desteği alabilirsiniz

Depremde evi yıkılan, hasar alanlar dikkat! Bu koşullar ile kredi desteği alabilirsiniz

Cumhuriyet tarihinin en ağır afetinin üzerinden bir ay geçti. Evleri yıkılan yüz binlerce depremzede için yeni konutlar inşa edilecek. Deprem konutlarının geri ödemesi 2 yıl sonra başlayacak ve 18 ay sürecek. İşte, deprem konutlarıyla ilgili merak edilen sorular ve yanıtları...

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler, 13.5 milyon insanın yaşadığı 11 kentte on binlerce insanın ölümüne, yüz binlerce binanın yıkılmasın neden oldu. Deprem bölgesinde evleri yıkılan konut sahiplerine uygun kredilendirme koşullarıyla yeni konut yapılacak.

DEPREM KONUTLARININ GERİ ÖDEMESİ NE ZAMAN OLACAK?

Ağır hasarlı konutlar için maliyet üzerinden borçlandırma yapılacak.

Konutlar teslim edildikten sonra 2 yıl herhangi bir ödeme yapılmayacak, sonraki 18 yılda ister aylık ister yıllık eşit taksitlerle, faizsiz bir şekilde ödenecek.

Nakdi yardımın yanı sıra geçici barınma imkanı sunulurken, orta hasarlı binada güçlendirme yapılmazsa oturulmasına izin verilmeyecek.

Hasar tespit çalışmalarının sonucuna göre binaları hasar gören vatandaşlardan kimlere konut, işyeri, ahır yapılacağı belirlenecek.

DEPREM KONUTLARI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR VE YANITLARI

* İki kardeşin hisseli olarak sahip olduğu bir konut ağır hasarlı ise her ikisi de konut alabilir mi?

İki kardeşe, talep ve taahhütname vererek müşterek hak sahibi olmak kaydıyla hisseli bir konut yapılabilir.

Sadece bir kardeşin müracaat ederek hak sahibi olması durumunda ise yine bir konut yapılıyor.

* Orta hasarlı bir binanın da boşaltılması gerekiyor mu?

Orta hasarlı tespit edilen binalar can ve mal güvenliği açısından hemen boşaltılıyor.

Afetzedelerin binalarını 1 sene içerisinde güçlendirmeleri gerekiyor. Bir yıl içinde güçlendirme yapılmazsa ağır hasarlı kabul edilerek yıkılıyor. AFAD tarafından uygun geri ödeme koşullarında güçlendirme kredisi imkanı sunuluyor.

* Bina hasar durumunun hatalı olduğunu düşünenin itiraz hakkı var mı?

İlk hasar tespitine itirazlar e-Devlet'ten yapılabilir.

Hasar tespiti hiç yapılmayan, binasının hasar durumunun hatalı olduğunu düşünen ya da başka sebeplerle hasar tespitlerine itiraz eden vatandaşların 30 günlük süre içerisinde itiraz talepleri alınıyor.

* Konteyner yardımını kimler alabilir, bir aileye birden fazla tahsis olur mu?

Konutları yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olanlara konteyner kentlerde barınma imkanı sağlanıyor.

Konteyner alanlar kira yardımından faydalanamıyor. Hane başına yalnızca bir 1 konteyner tahsis ediliyor. Konteyner alan ailelere de 15 bin TL taşınma yardımı yapılıyor.

* Hak sahipliği ve borçlandırma çalışmaları neden yapılıyor?

Hasar tespitlerinin ardından Afet Kanunu kapsamında konut, işyeri, ahır yapılacağını belirlemek için hak sahipliği ve borçlanma yapılıyor.

Hak sahipliği merkezlerinde konut, işyeri ya da ahırdan hak sahibi olmak istediklerine dair talep, taahhütname evrakı vermeleri, devletin sunduğu şartlarda borçlanacaklarına dair borçlandırma senedi doldurmaları gerekiyor.

* Afet konutlarının maliyeti hangi şartlarda ödeniyor?

Konutlar teslim edildikten sonra; afetzedeler 2 yıl herhangi bir ödeme yapmayacak, sonraki 18 yılda ister aylık ister yıllık taksitlerle, faizsiz bir şekilde borçlarını ödeyebilecek.

* Afet bölgesi kararının ardından hasar tespiti kaç aşamada yapılıyor, kimler konut alabiliyor?

Afet etkisi belirleme, kesin hasar tespit ve itiraz hasar tespit olmak üzere üç aşamada gerçekleştiriliyor. Binalar hasar boyutuna göre yıkık, acil yıkılacak bina, ağır hasarlı, orta, az hasarlı ve hasarsız olmak üzere 6 farklı derecede sınıflandırılıyor.

Afetzede vatandaşlara devlet tarafından hak sahipliği koşullarını taşımak şartıyla uygun imkanlarla yeni afet konutu yapılması sağlanıyor. Acil yıktırılacak bina tespitinde afet konutu kapsamında uygun kredilendirme koşullarıyla yeni konut, nakdi yardım ve geçici barınma imkanı sunuluyor.

* Kimler afet konutu almaya hak kazanıyor?

Hak sahibi olunması kaydıyla ev tapuda kimin üzerineyse AFAD onun adına afet konutu yapıyor. 60 günlük süre içinde talep-taahhütname vererek başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuruda bulunmayanların itiraz hakkı bulunmuyor. Afetzedenin kaç tane ağır hasarlı konutu olursa olsun AFAD tarafından hak sahibi olmak kaydıyla kendisine bir tane konut yapılacak. Kiracılara afet konutu yapılmıyor.

ANLIK VE SON DEPREMLER HARİTASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN