DEVA Partisi'nden 'HDP' açıklaması: Meydan vermeyeceğiz

DEVA Partisi'nden 'HDP' açıklaması: Meydan vermeyeceğiz

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, AK Parti ve MHP’nin seçim mevzuatında değişiklik öngören kanun teklifine ilişkin, "Sadece sandık kurulları ile alakalı eğer bir düzenleme olursa o da HDP’yi doğrudan ilgilendiriyor. Orada bir mühendislik faaliyeti düşünebilirler. Ama biz, demokrasi adına böyle bir yanlışlığa asla meydan vermeyeceğimizi, dolayısıyla seçimlerin ruhuna aykırı kim bir davranış sergilerse karşısında duracağımızı özellikle ifade etmek isterim" dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, KRT TV’de dün yayınlanan Haftanın Panoraması programında Semra Topçu'nun sorularını yanıtladı. İdris Şahin, AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ve seçim mevzuatında değişiklik öngören kanun teklifine ilişkin özetle şunları söyledi:

"İktidar partileri, 2018’de yaptıkları düzenlemeye göre hem cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayacaklarını hem de parlamentoda gerekli çoğunluğu elde edemeyeceklerini anladıkları için bu düzenlemeyi yapıyorlar. Ancak şunun farkında değiller. 2018’deki göstergelerin hiçbiri bugün itibariyle sahada yok. İktidar partileri inişte, muhalefet partileri çıkışta. Dolayısıyla bu masa başında yapılan mühendislik faaliyetlerinin hiçbiri sandıkta karşılığını bulmayacak. Onlar, kendi kazdıkları kuyuya kendileri düşecek.

'SANDIK KURULLARI İLE ALAKALI DÜZENLEME OLURSA HDP’Yİ DOĞRUDAN İLGİLENDİRİYOR'

Bu hareket, yeni kurulan partilerin önünü kesmek için yapılmış bir düzenleme. Evveliyatında seçimlere girmiş olan ana muhalefet partisinin ve yahut da İYİ Parti’yi doğrudan mağdur edebilecek bir düzenlemeden burada bahsetmek mümkün değil. Sadece sandık kurulları ile alakalı eğer bir düzenleme olursa o da HDP’yi doğrudan ilgilendiriyor. Çünkü son seçimde en yüksek oyu almış beş siyasi parti sandık kurullarına temsilci gönderebiliyor. HDP kapatılırsa bu takdirde o sandık kurullarına üye veremeyecek. Orada bir mühendislik faaliyeti düşünebilirler; Doğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde. Ona dair de önlemini herkes alacaktır. Bizim burada HDP adına falan konuşacak bir pozisyonumuz söz konusu değil. Ama biz, demokrasi adına böyle bir yanlışlığa asla meydan vermeyeceğimizi, dolayısıyla seçimlerin ruhuna aykırı kim bir davranış sergilerse karşısında duracağımızı özellikle ifade etmek isterim.

'ALTILI MASADAN ÇIKACAK KARARA GÖRE YOL YÜRÜMEKLE YÜKÜMLÜYÜZ'

DEVA Partisi açısından bu yapılan düzenleme, safları daha da sıklaştırmamız gerektiğini bize hissettirdi. Bizim açımızdan şunu özellikle ifade edeyim; biz, o masaya oturmadan önce kendi içimizde çok derin tartışmalar yaptık. Oturalım mı, oturmayalım mı? Ama oturduktan sonra artık kendi irademizle bundan sonraki süreci yürütemeyiz. Bir kolektif akılla, oradaki altılı masadan çıkacak karara göre yol yürümekle yükümlü olduğumuzu bilerek oturduk. Şu an o sinerjiyle hareket ediyoruz. Bu yasa teklifi ile kazdıkları kuyuya önce Milliyetçi Hareket Partisi, arkasından da iktidar partisi AK Parti düşecek."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN