Ehliyeti olanlar dikkat: 15 TL ödeyerek yaptırmalısınız! Yaptırmayanlar 4 bin 64 TL ceza ödeyecek

Ehliyeti olanlar dikkat: 15 TL ödeyerek yaptırmalısınız! Yaptırmayanlar 4 bin 64 TL ceza ödeyecek

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ehliyeti sahibi vatandaşları yakından ilgilendiren duyuru yaptı. Yeni uygulama için 15 TL karşılığında başvuru yapılması gerektiği, yoksa 4 bin 64 TL cezanın kesileceği belirtildi. Peki, ehliyet yenileme son gün ne zaman? Ehliyet değiştirme başvurusu nasıl yapılır? İşte, ehliyet yenileme sırasında istenen belgeler...

FATİH YÜKSEL

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022 gününe kadar uzatmıştı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye ve dünyada etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri için nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla, eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

ESKİ EHLİYET NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün nvi.gov.tr internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler, yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor. Eski ehliyetler 31 Aralık 2024 tarihine kadar kullanılabilecek.

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştirecek kişiler, bu işlemler için toplamda 15 TL ödemeleri gerekiyor.

EHLİYET YENİLEMEDE GEREKLİ BELGELER NELER?

Ehliyet yenileme işlemi yapacak olan vatandaşların şu belgeleri hazır bulundurmaları gerekiyor.

* Kimlik belgesi
* Sürücü sağlık raporu
* Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı
* 1 adet biyometrik fotoğraf
* Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
* Adli sicil belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca e-Devlet üzerinden temin edilebilir)

ESKİ EHLİYET KULLANMANIN CEZASI NE KADAR?

Belirtilen tarihe kadar ehliyetini yenilmeyip trafik uygulamasında eski tip ehliyeti olduğu belirlenen sürücülerin sınıfına uygun olmayan ehliyet kullanmaktan ceza alabileceği bildirildi. Mevcut durumda bu ceza 4 bin 64 TL olurken 2024 yılından sonra bu tutar çok fazla artacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN