Ekonomik sıkıntıdan intihar vakalarında endişe veren tırmanış: Dört yılda 'en az' bin 477 kişi...

Ekonomik sıkıntıdan intihar vakalarında endişe veren tırmanış: Dört yılda 'en az' bin 477 kişi...

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sadece 2018-2022 yılları arasında en az bin 477 kişi ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar etti. Yalnızca 2022 yılında 300 vatandaş ekonomik nedenlerden ötürü yaşamına son verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 ve 2022’ye ilişkin açıkladığı ölüm ve ölüm nedenleri istatistikleri, artan hayat pahalılığı nedeniyle intihar eden vatandaşların sayısındaki büyük artışı gözler önüne serdi.

TÜİK verilerine göre, sadece 2018 ile 2022 arasında en az bin 477 kişinin ekonomik sorunlar nedeniyle intihar etti.

'DOKTORLARIMIZ YAŞAMINA SON VERMEMEK İÇİN GİDİYOR'

CHP İşçi Sendikaları, STK ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar da bugün yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik sorunlar nedeniyle artan intiharlara dikkat çekti.

Uyar, hafta içerisinde aynı günde üç sağlık emekçisinin intihar ettiğini hatırlatarak, “Emekçilerimizi sadece iş cinayetlerinde değil. Ekonomik kriz, güvencesizlik, işyeri moobingleri nedeniyle intiharlara da kurban veriyoruz. Geride bıraktığımız haftada aynı gün içerisinde üç doktorumuz, üç sağlık emekçimiz aynı gün intihar etti. Ekonomik kriz, güvencesizlik, yoğun ve güvencesiz çalışma koşulları, idare baskısı; emekçilerimizin ne yazık ki hayatlarına mal olmaktadır” dedi.

hasan-efe-uyar.jpg
Hasan Efe Uyar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık emekçilerinin yurtdışına gitmeleriyle ilgili yaptığı açıklamaları hatırlatan Uyar, “Erdoğan doktorlarımız, sağlık emekçilerimiz için ne demişti: ‘Giderlerse gitsinler’ Sağlık emekçilerimiz işte bu yüzden ülkemizi terk etmek istiyorlar. Sizin bu anlayışınız yüzünden kendi ülkelerinden gitmek zorunda kalıyorlar. Düşük ücretlerle, yoğun ve güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle yaşamlarına son vermemek için gidiyorlar” dedi.

'SADECE 2022 YILINDA 300 VATANDAŞ...'

TÜİK’in verilerine atıf yapan CHP’li Uyar, intihar vakalarına ilişkin şunları kaydetti:

“2018 yılından yani ülkemizde başkanlık sistemine diğer bir deyişle tek adam rejimine geçildiği günden 2022 yılına kadar en az 1477 yurttaşımız ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar ederek yaşamına son verdi. Ekonomik krizin derinleşmesini de beraberinde getiren tek adam rejimine geçildiği yıldan bu yana ekonomik nedenlerden ötürü intiharların da her yıl arttığı görülmektedir. Sadece 2022 yılında 300 yurttaşımız aynı nedenle canına kıydı. İktidar daha fazla bolluk, daha fazla refah, daha fazla zenginlik ve huzur vaat ettiği bu sefalet rejiminde, en az 1477 yurttaşımızı; açlığın, yoksulluğun, işsizliğin ve ümitsizliğin pençesinde ne yazık ki kaybettik. Bu iktidar, insanlarımızın yaşam sevincini elinden alan, yurttaşlarımızı umutsuzluk girdabına sürükleyen ve vatandaşlarımızın yaşamdan kopmasına neden olan, kötülüğün ve ölümün iktidarıdır”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN