En düşük emekli maaşı için şu ana kadarki en yüksek tahmin! Muhammet Bayram'ın beklentisi emeklileri heyecanlandırdı

En düşük emekli maaşı için şu ana kadarki en yüksek tahmin! Muhammet Bayram'ın beklentisi emeklileri heyecanlandırdı

Yüksek enflasyon nedeniyle iğneden ipliğe her ürün ve hizmete neredeyse her ay zam gelirken, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'de kalması, milyonlarca emekliyi üzmüştü. 2024 Ocak ayında en düşük emekli maaşına ne kadar zam yapılacağı merakla beklenirken ekonomist Muhammet Bayram'ın zam tahmini emeklileri sevindirdi. İşte, 2024 en düşük emekli maaşı tahminleri...

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67,23 olurken, politika faizi cari ay sonu beklentisi yüzde 37,80 oldu.

Yeminli mali müşavir ve ekonomist Muhammet Bayram, yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 67,23 olarak açıklanmasının ardından en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL civarında olabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

2022/12/20/ekonomist-muhammet-bayram.jpg
Muhammet Bayram

Milliyet'e konuşan Muhammet Bayram'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Asgari ücret ve diğer ücretleri belirlemeye ilişkin ilerleyen süreçte hedef enflasyona geçilecek. Şu anda enflasyon farkı artı refah payı şeklinde ücretlere bir artış olacak. Son aylarda enflasyonda düşüş var ancak kasım ve aralık aylarında doğal gaz ve elektrik noktasında ciddi bir enflasyon artışı olacağını düşünüyoruz. Sene sonu enflasyonunun yüzde 70'e yaklaşacağını tahmin ediyoruz.

EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILACAK 2024?

Enflasyon beklentileri düşmeye devam edecek. Bu yıl sonuna doğru ciddi artış olabilir ancak mayıs ayında pik noktasına ulaşacak olan enflasyon bu tarihten sonra düşüşe geçecektir.

Şu anda 4 aylık enflasyon verisi yüzde 29.41 civarında. İki aylık veri kaldı ve burada aylık yüzde 4'lük bir enflasyon çıkarsa yüzde 38-39 civarında altı aylık enflasyon farkı çıkacaktır. SSK, BAĞ-KUR emeklileri yüzde 38-39 civarında enflasyon farkı alacaklar. Memur emeklileri de toplu sözleşmeden kaynaklı zam alacaklar. Toplamda bütün emeklilere yüzde 50'ye yakın artış bekliyoruz.

REFAH PAYI OLACAK MI?

Yüzde 38-40 civarında enflasyon farkı bekliyoruz. Memurlara toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 9’luk fark var. Bu da yüzde 47'lere tekabül edecek. Refah payı ile birlikte ben yüzde 50'ye yakın artış olacağını düşünüyorum. Son yıllarda SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerine aynı oranda zam yapıldı. O nedenle yüzde 50'ye yakın artışın bütün emeklilere yapılacağını düşünüyoruz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK 2024?

En düşük emekli maaşı şu anda 7 bin 500 TL. Nisan ayında artışla beraber 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye çıkarıldı ancak temmuz ayında artış olmadı. Sene başı itibarıyla ciddi artış yapılmasını bekliyoruz. Önceki dönemlerde en düşük emekli maaşı, asgari ücretin yüzde 88'ine tekabül ediyordu. Bu yüzde 66 seviyelerine indi.

Eğer asgari ücret düzeyi 16 bin TL civarına çıkarsa burada en düşük emekli maaşı ile aradaki fark açılacaktır. Şu anda 12 bin 250-12 bin 500 TL civarında en düşük emekli maaşı olmasını öngörüyoruz. Bunu yaparken de en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesini bekliyoruz. Bundan sonra yapılacak oransal zamda en düşük emekli maaşına en yüksek oranda zam yapılmasını temenni ediyoruz. O sebeple en düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesi gerekiyor."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN