22.09.2019  16:40

Erdoğan'a görüşen Senatör Graham'dan F-35 mesajı

Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel Kurul görüşmeleri için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a yakınlığı ile bilinen Senatör Lindsey Graham'ı kabul etti. Graham, görüşme sonrası iki ülke arasında krize neden olan F-35 projesiyle ilgili konuştu.

+
-

Birleşmiş Milletler 74’üncü Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a gelen Erdoğan’ın ilk ikili görüşmesi konakladığı Peninsula Hotel’de gerçekleşti.

Erdoğan, ABD’li Senatör Graham’ı kabul etti. Kabul yaklaşık 40 dakika sürerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da görüşmede hazır bulundu.

F-35'E GERİ DÖNÜLMESİ

Görüşmenin iyi geçtiğini söyleyen Graham, Erdoğan ile Suriye'deki gelişmeleri ve F-35 programını ele aldıklarını ifade etti.

Görüşmenin çok iyi geçtiğini vurgulayan Lindsey Graham, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin, Suriye'nin bir arada tutulması noktasında, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'a karşı ve (Beşşar) Esed'in askeri olarak kazanmaması için sağladığı destek vazgeçilmezdir. En önemlisi ise Türkiye, İdlib'de yaşayan 4 milyon insanın katledilmesini engelliyor. Türkiye ile daha stratejik bir ilişki kurma noktasında umutluyum; ayrıca Türkiye'nin F-35 programına geri dönmesi ve belki serbest ticaret anlaşması yapılması oldukça önemli. Türkiye sadece Suriye değil, tüm bölge için çok önemli bir müttefik."

NEW YORK / KARAR.COM / AA

 

DİĞER HABERLER
Tamir etmek istediği tırın altında kalarak öldü
Cumhurbaşkanı haklı, bıraktığımda IMF'ye borç verecek durumdaydık
Yusufeli Barajı'nda son 50 metre
Adana'da kardeşler arasında 'araba isteme' kavgası
Cezalara rağmen aynı manzara
Van'da 2 terörist etkisiz hale getirildi
Kimsenin denizinde gözümüz yok