EYT ile emekli olma hayali kuranlar dikkat! 1 TL yüzünden hakkınızı kaybedebilirsiniz

EYT ile emekli olma hayali kuranlar dikkat! 1 TL yüzünden hakkınızı kaybedebilirsiniz

Emeklilik aylığı henüz bağlanmayan EYT adaylarının eksik prim gününe dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü 1 TL'lik borç ya da eksik prim günü bulunan vatandaşlara emekli aylığı bağlanmıyor. İşte detaylar...

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesinin ardından 3 Mart 2023 tarihi itibarıyla başvuruda bulunan 1 milyon 200 bin vatandaşın emekli aylıkları bağlandı. Başvuru sayısı ise 1 milyon 800 bini geçti, 450 bin kişi de eksik primini tamamlayarak emekliliğe hak kazandı.

EKSİK PRİM VARSA AYLIK BAĞLANMIYOR

EYT başvurusunda bulunup da emekli aylığı henüz bağlanmayanların e-Devlet veya çağrı merkezi üzerinden bunun nedenini sorgulamasında fayda bulunuyor. Geçmiş yıllardan kalan 1 TL'lik borç ya da eksik prim günü varsa emekli aylığı bağlanmıyor.

EYT kapsamında yapılan başvuruların yıl sonuna kadar 2.5 milyona, ilerleyen yıllarda koşulları tamamlayacaklarla birlikte 4.8 milyona ulaşması bekleniyor. Emeklilik işlemleri tamamlananlar peşin ödeme, emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve promosyon dahil tüm haklarını alıyor.

Mart ayında müracaatta bulunup emekli aylığı en düşük emekli aylığına tamamlananlara farkları yatıyor. Aylıklar ve farklar emeklilik başvurusu yapılırken Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirilen banka hesaplarına yatırılıyor. Aylık işlemi tamamlanıp banka bildirmeyenler de ikametgahının olduğu bölgedeki Ziraat Bankası'na giderek kimlik numarası ile aylığını, ikramiyesini alabilir.

İKİNCİ BAYRAM İKRAMİYESİ

2 bin TL'lik ikinci bayram ikramiyesi de Kurban Bayramı'nın başlayacağı 28 Haziran 2023 tarihinden önce yatacak. EYT ile emekliliğe hak kazananların yaklaşık 1 milyon 665 bini SSK'lı, 88 bin 650'si BAĞ-KUR, 496 bini de kamu çalışanlarından oluşuyor.

Başvuru ve aylık bağlanmada SSK'lılar başı çekiyor. İkinci sırada BAĞ-KUR'lular yer alıyor. Emekli Sandığı mensubu memurların EYT'ye ilgisinin düşük olduğu görülüyor. Bu yıl için emekli EYT'den yararlanma hakkına sahip 2 milyon 250 bin kişi olmasına karşın 550 bin kişi henüz başvuruda bulunmadı. Özellikle kamuda emekliliği hak edenler emekli olmak istemiyor.

Sabah'ta yer alan habere göre, GSS borcu bulunması SSK ve Emekli Sandığı kapsamındaki sigortalılara emekli aylığı bağlanmasına engel olmuyor. Ancak BAĞ-KUR kapsamında emekli aylığı bağlanacak sigortalıların GSS borcunu ödemesi gerekiyor.

SGK mevzuatına göre 2008 yılından sonra isteğe bağlı sigorta priminin sigortalılık süresine sayılması için 12 ay yatırılması gerekiyor. Emeklilik dilekçesi de borcun ödendiği tarihte geçerli olacağı için emekli aylığı borcun ödendiği tarihi takip eden ayın başında yatacak.

EYT'LİYE DE REFAH PAYI

EYT kapsamında emekli olanlar da temmuz ayında hem zam hem de refah payı alacak. En düşük emekli aylığı 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 7 bin 500 TL'ye, geçen yıl 1100 TL olan bayram ikramiyeleri de 2 bin liraya çıkarıldı.

Şimdi de 7 bin 500 TL'nin üzerinde emekli aylığı alan 6 milyon emeklinin aylığına refah payı eklenecek. Daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN