Gençlere sevindiren haber: Vergisiz telefon satışı bu tarihte başlıyor! İşte yüzde 50 ucuz satılacak akıllı telefon modelleri

Gençlere sevindiren haber: Vergisiz telefon satışı bu tarihte başlıyor! İşte yüzde 50 ucuz satılacak akıllı telefon modelleri

Öğrencilere vergisiz telefon düzenlemesinin 2023 Ekim ayından TBMM'nin açılmasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. Öğrenciler bir kereye mahsus yerli üretim telefonları vergisiz alabilecek. Peki, vergisiz verilecek olan telefon modelleri hangileri? Vergi indirimi hangi markaların telefonlarında geçerli olacak? Vergisiz telefonları fiyatları ne kadar olacak? Vergisiz telefonlar ne zaman satışa çıkacak? Vergisiz telefonlarda yaş sınırı var mı? İşte, vergisiz satılacak akıllı telefon modelleri...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaadi olarak sunduğu, üniversite öğrencilerine bir kereye mahsus vergisiz telefon ve bilgisayar satışı imkanı heyecanla bekleniyor.

Ekim ayında TBMM'nin açılmasıyla yürürlüğe girmesi planlanan bu düzenleme, öğrencilere teknolojik ekipmanları daha uygun fiyatlarla temin etme fırsatı sunacak. Ancak, vergisiz telefon kapsamının sadece Türkiye'de üretilen modellerle sınırlı olması, bazı öğrencileri hayal kırıklığına uğrattı.

VERGİSİZ TELEFONLAR NE KADAR UCUZ OLACAK?

Öğrencilere sunulacak vergisiz telefonlar, Türkiye'de üretilen akıllı telefon modellerini kapsayacak. Bu telefonlar, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) gibi vergilerden muaf olacak. Ayrıca, belirli bir fiyat limitini aşmamaları gerekecek.

2023 Eylül itibarıyla Türkiye'de üretilen akıllı telefonların fiyatları ortalama 5 bin TL ile 12 bin TL arasında değişiyor. Vergisiz düzenlemeyle birlikte, bu fiyatların önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. Vergi uzmanları, vergisiz telefonların fiyatlarının yarı yarıya düşeceğini öngörüyor.

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışı uygulamasında yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencileri, bu fırsattan faydalanabilecek. Bu uygulama büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacak.

Çünkü yabancı akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerine uygulanması durumunda cari açığı arttırma durumu söz konusu olacak. Bu nedenle yerli firmaların cihazları öğrencilere vergisiz bir şekilde sunulacak.

VERGİSİZ TELEFON SATIŞI NE ZAMAN?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yakın zamanda tamamlanacak olan vergisiz telefon ve bilgisayar düzenlemesinin yıl sonuna kadar uygulamaya geçirileceğini belirtti.

Vergisiz düzenlemenin büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacağı öne sürülüyor. Bu adımın, yerli üretim teşvik edilerek cari açığın azaltılması amacıyla atıldığı ifade ediliyor.

VERGİSİZ TELEFON SATIŞINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

Son açıklanan bilgilere göre vergisiz verilecek olan telefon ve bilgisayar uygulaması kapsamında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencilerinin hepsi bu uygulamadan faydalanabilecek.

VERGİSİZ OLARAK SATILACAK TELEFON MODELLERİ

2023/08/31/vergisiz-satilacak-cep-telefonlari.jpg

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN AKILLI TELEFONLAR

CASPER

VIA X30, VIA X30 Plus, VIA M35

GENERAL MOBILE

GM 24 Pro, GM 23, GM 23 SE, GM 22S, GM 22 Pro, GM 22 Plus

OMIX

X300, X400, X500, X600, X700, X3, X5

POCCO

C40

REEDER

S19 Max, S19 Max Pro, S19 Max Pro S, S23 Pro Max

REALME

10, C55 ve C53

SAMSUNG

Galaxy A04e,Galaxy A54, Galaxy A34, Galaxy A14, Galaxy A24, Galaxy A04s, Galaxy A32, Galaxy A23, Galaxy M14, Galaxy M13

TCL

303, 30 SE

XIAOMI

Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi 10 2020, Redmi 10C, Redmi 12C, Redmi Note 10S, Redmi Note 11, Redmi Note 12 ve Redmi 12), Vivo (Y15s, Y16, Y21, Y22s, Y35, Y36

TELEFONLARDAN VERGİ NE KADAR ALINIYOR?

Kültür Bakanlığı Payı: %1

TRT Bandrolü: %12

Özel Tüketim Vergisi: %25 - %50

Katma Değer Vergisi: %20

Bir akıllı telefon satın almak istediğinizde Kültür Bakanlığı Payı, TRT Bandrolü, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi olmak üzere dört farklı vergi ödeniyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN