Greenpeace ortaya çıkardı! Bakanlık sözünü tutmadı

Greenpeace ortaya çıkardı! Bakanlık sözünü tutmadı

Çevre örgütü Greenpeace, geçen yıl İngiltere'deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40'ının Türkiye'ye ihraç edildiğini açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynakları, yurt dışından atık ithalatını tamamen sona erdirmeyi planladığını söylemişti.

Çevre örgütü Greenpeace, Türkiye'nin plastik atık karnesindeki çarpıcı verileri açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynakları, şubatta Türkiye'nin "yakın gelecekte yurt dışından atık ithalatını tamamen sona erdirmeyi planladığını" söylemişti. Greenpeace raporu ise bakanlığın bu açıklamasına rağmen Türkiye'nin İngiltere'nin plastik atığının yüzde 40'ını aldığını ortaya çıkardı. 

ATIKLAR YAKILDI

Raporda İngiltere'nin 2020 yılında Türkiye'ye ihraç ettiği plastik atıkların 210 bin ton civarında olduğu söylenirken araştırmacılar, atıkların Türkiye'de geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su kaynaklarına atıldığını ve buralarda yakıldığını tespit etti.

ADANA'NIN ÇÖPLERİNDE İNGİLİZ MARKALARI

Araştırmacılar rapor için Adana'daki 10 çöp sahasını inceledi ve İngiltere'de faaliyet gösteren Tesco, Asda, Co-op, Aldi, Sainsbury's, Lidl ve Marks & Spencer gibi süpermarketlere ait plastik poşetler ve yine bu şirketlerin ürünlerini buldu.

Rapora göre Akdeniz kıyılarında da, İngiliz markası tuvalet kağıdı ambalajları da dahil olmak üzere, sahil boyunca İngiltere'den ithal edilmiş plastik bulundu.

KORONAVİRÜS TESTİ DE BULUNDU

Atıkların bir yıldan daha eski olamayacağının bir göstergesi olarak çöp sahalarında İngiltere'de yapılmış bir koronavirüs antikor testi de bulundu.

TÜRKİYE AVRUPA'NIN EN BÜYÜK PLASTİK ATIK ÇÖP İTHALATÇISI OLABİLİR

Raporda Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük plastik atık çöp ithalatçısı olabileceği yönünde uyarılarda bulunuldu.

a.png

Rapor Türkiye'nin 2016 yılında İngiltere'den 12 bin tonluk plastik atık ithal ettiğini aktarırken, 2020 yılına gelindiğinde bu miktarın 18 kat artarak, İngiltere'nin toplam plastik atığının yüzde 40'ına denk düştüğünü gösterdi.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri de geçtiğimiz yıl 2016'ya kıyasla Türkiye'ye 20 kat daha fazla plastik atık gönderdi.

AVRUPA'DAN TÜRKİYE'YE HER GÜN 241 KAMYON PLASTİK ATIK GELİYOR

Türkiye merkezli Greenpeace Akdeniz'in biyoçeşitlilik projesi sorumlusu Nihan Temiz, Avrupa'dan Türkiye'ye her gün 241 kamyon dolusu plastik atık geldiğini söyledi ve "Bu bizi mahvediyor" dedi.

Temiz şöyle devam etti:

"Verilerden ve sahadan görebildiğimiz kadarıyla, Avrupa'nın en büyük plastik atık çöplüğü olmaya devam ediyoruz."

Şubat 2021'de BBC Türkçe'ye konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynakları, Türkiye'nin "yakın gelecekte yurtdışından atık ithalatını tamamen sona erdirmeyi planladığını" söylemişti.

Bakanlık, geçen yıl atık ithalat kotasının yüzde 50 azaltıldığını ve bu konudaki denetimlerin sıkılaştırıldığını belirtmişti.

Greenpeace İngiltere'den Nina Schrank ise "Sorunun özü aşırı üretimdi. Hükümeti plastik atık ihracatını yasaklamaya ve tek kullanımlık plastikleri 2025 yılına kadar yüzde 50 azaltmaya çağırdık" diye konuştu.

b.jpg

İNGİLTERE: YASA DIŞI ATIK İHRACATINI KISITLAMAYI TAAHHÜT EDİYORUZ

İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, plastik atıkların yurt içinde ele alınması yönünde kararlı olduklarını söyledi.

Bakanlık şunları aktardı:

"Bu nedenle plastik atıkların OECD dışı ülkelere ihracatını yasaklamayı ve daha sıkı kontroller yoluyla - Türkiye gibi ülkeler de dahil olmak üzere - yasa dışı atık ihracatını kısıtlamayı taahhüt ediyoruz."

İngiltere'nin plastik kirliliğiyle mücadelede küresel bir lider olduğunu iddia eden bakanlık, plastik ambalaj vergisi ve zorunlu elektronik atık izleme tasarılarının geri dönüşüm oranlarını artıracağını, atıkları ve çevre suçlarını da azaltacağını savundu.

İngiltere ABD'den sonra kişi başı plastik atık üretiminde dünyada ikinci sırada yer aldı. 2018 yılında İngiltere'de tahmini 5,2 milyon ton plastik atık üretildi.

Pek çok zengin ülke, geri dönüştürülebilir atıkları farklı gerekçelerle ihraç ediyor. Bu gerekçeler arasında da ihracatın finansal olarak ucuz olması, yurtiçindeki çöplüklerin azaltılması geliyor.

Malezya Çevre Bakanı Yeo Bee Yin geçen yıl, 42'si İngiltere'ye ait olmak üzere, yasa dışı yoldan ithal edilen plastik atık içeren 150 konteyneri geri gönderdiklerini açıkladı.

Malezyalı Bakan amaçlarının, ülkelerinin "dünyanın çöplüğü" olmasını engellemek olduğunu söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN