Güneş, bu tarihten sonra Dünya'yı ısıtamayacak! Bilim insanlarından korkutan keşif

Güneş, bu tarihten sonra Dünya'yı ısıtamayacak! Bilim insanlarından korkutan keşif

Güneş sisteminin yaşını tespit eden bilim insanları, Güneş'in Dünya'yı diğer gezegenleri ısıtamayacağı tarihi keşfetti. Güneş'in faaliyetlerinin sona ermesiyle Dünya'da buz devri başlayacak. İşte, Güneş'in yaşı...

Güneş'in de bir gün süresi dolacak ve Güneş sistemi sona erecek. Yakın zamanda olması beklenmese de Güneş'in de bir son kullanma tarihi var. Tüm yıldızlar gibi Güneş de bir gün yok olacak. Astronom Cristian Giupponne liderliğindeki bir ekibin yaptığı hesaplamalara göre, Güneş'in son kullanma tarihinin dolması için hâlen süre var.

YILDIZ SİSTEMİ YOK OLACAK

Yıldızların patlamasına 'Süpernova' deniyor. Uzaktan seyredildiğinde görsel bir manzara olan bu olay aslında bir yıldız sisteminin sonu, yani ölümü anlamına geliyor. Teoride ise Güneş'in başına bu gelmeyecek. Çünkü Süpernova, Güneş'in en az 10 katı büyüklüğündeki yıldızlarda meydana geliyor.

TV100'den Hilal Nur Çiftçi'nin haberine göre, 12 bin ışıkyılı uzaklıktaki bir yıldızla ilgili yapılan araştırmalara dayanarak bilim insanları da Güneş'in olası ölüm tarihini hesaplamaya çalıştı. Bu hesaplara göre Güneş, henüz ömrünün yarısında. Takribi yaşı 4.6 milyar yıl olarak tahmin ediliyor.

DÜNYA'DA YAŞAM SONA ERECEK Mİ?

Bu ölümün gerçekleşmesi için Güneş'in yakıtı olan hidrojen kaynağını tüketerek helyumu eritmeye başlaması gerekiyor. Peki Güneş'in miadı dolduğunda Dünya'da da yaşam sona erecek mi?

Gerçek şu ki Dünya, Güneş sönmeden önce zaten yaşanmaz bir hale gelecek. Yani Güneş'in patlamasına tanık olacak bir dünya olmayacak.

GÜNEŞ SİSTEMİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

G-Tipi bir yıldız olan Güneş, birkaç milyar daha bize enerji sağlamaya devam edecek gibi görünüyor. Hesaplamalar Güneş'in ölümü için bir 5 milyar yıl daha geçmesi gerektiğini gösteriyor.

Çünkü patlamadan önce Güneş kırmızı bir dev haline gelecek ve Dünya dahil sistemdeki gezegenleri tek tek yutacak. Kızıl dev birkaç yüz milyon yıl geçtikten sora dış katmanlarını atarak beyaz cüce haline gelecek.

Yani yavaş yavaş sönerek soğuk bir yıldız olacak. Tabii bütün bunlar teori. Evren bilinmezlerle dolu ve her geçen gün yeni bir şey keşfediliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN