HDP'li Garo Paylan: En düşük emekli maaşı 6 bin TL olmalı

HDP'li Garo Paylan: En düşük emekli maaşı 6 bin TL olmalı

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, en düşük emekli maaşının 6 bin lira olmasını önerdiklerini belirtti. Emeklilerin beklentilerine değinen Paylan, "HDP'nin önerisi en düşük emekli maaşının asla ve asla açlık sınırının altına düşmemesidir" diye konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, "HDP'nin önerisi en düşük emekli maaşının açlık sınırının altına düşmemesidir, 6 bin liraya yükseltilmesini öneriyoruz" dedi.

Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamını yüzde 73 olarak açıkladığını, sokakta yaşanan enflasyonun ise açıklanan rakamın iki katı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kamu emekçilerine yüzde 40 zam yapacağız" müjdesini anımsatan Paylan, şunları kaydetti:

"KAŞIKLA VERDİKLERİ KEPÇEYLE GERİ ALINMIŞTI"

"Sayın Cumhurbaşkanı yılbaşında da kamu emekçilerine zam yapmıştı, işçilere asgari ücrete zam yapmıştı ama bu zamlar daha işçinin cebine girmeden geri alınmıştı.

Hatta Cumhurbaşkanı'nın kaşıkla verdikleri, kepçeyle geri alınmıştı. Şimdi yeniden benzer bir durumla karşı karşıyayız. Enflasyonu durdurmadan vereceğiniz zam ne olursa olsun daha emeklinin cebine girmeden gidecektir."

6 BİN LİRA ÖNERİSİ

Milyonlarca emeklinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meclisten gelecek haberi beklediğini dile getiren Paylan, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Meclise bir torba yasa sunuldu. Torba yasada en düşük emekli maaşı 3 bin lira olarak öngörüldü.

2 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı yalnızca yüzde 20 artışla 3 bin liraya yükseltilecekmiş.

HDP'nin önerisi en düşük emekli maaşının asla ve asla açlık sınırının altına düşmemesidir.

Bu şartlarda en düşük emekli maaşının en azından 6 bin liraya yükseltilmesini öneriyoruz."

Paylan, emekli ikramiyesinin bu bayramda 5 bin lira olması için Meclis Başkanlığına yasa teklifi sunduklarını aktardı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN