HÜDA PAR liderinden Meclis'te tartışma yaratan açıklama: Eyalet ve özerkliği tartışabilmeliyiz

Cumhur İttifakı'na katılma sürecinde eyalet ve federasyon modeli konusundaki açıklamaları nedeniyle tartışılan HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Meclis'te konuyu tekrar gündeme getirdi. Yapıcıoğlu Meclis Genel Kurulu'nda, “Biz olumlu ve olumsuz tüm yönleriyle eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilir diyoruz” dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Zekeriya Yapıcıoğlu, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 2024 yılı bütçesine ilişkin söz aldı. AK Parti listelerinden Meclis’e giren Yapıcıoğlu, kapitalist ekonomi modelinde faizin önemli bir sömürü aracı olarak işlev gördüğünü söyledi.

Yapıcıoğlu “2003 yılından bu yana faiz giderlerinin bütçeye oranı yıllara göre kademeli olarak yüzde 41’den yüzde 11’e kadar düşmüştü. Aynı şekilde faiz giderlerinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranı da son 20 yılda bariz bir şekilde azaldı.” diye konuştu.

'ÖZERKLİK VE FEDERASYON ÜZERİNDE SERBESTÇE TARTIŞILABİLİR'

Yapıcıoğlu, konuşmasının bir bölümünde partisinin programında yer alan eyalet sistemi ve özerkliğe ilişkin ifadeleri okudu. Yapıcıoğlu, “Biz olumlu ve olumsuz tüm yönleriyle eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilir diyoruz. Tamam mı? Siz eğer, lütfen... Eğer siz okuduğunuzu anlamıyorsanız o zaman buralarda oturmayın. Eğer siz okuduğunuzu anlıyor, bile bile çarpıtıyorsanız diyecek sözüm yok, kendinize yakışanı yapıyorsunuz" dedi.” dedi.

Bu sözler üzerine CHP'li vekil Ali Mahir Başarır, "Son söz konuştuktan sonra bizimdir. Ben ona bir
dakika cevap vereceğim. Bunu konuşan insanlar bu ülkede ne ilan ediliyor ve bu bütçeyi savunmayı bu beyefendiye bırakıyorlar. Ben bundan utanç duyuyorum dedim" diye konuştu.