Back To Top
İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yeni açıklama: Ya haksızlığı giderin ya da üniversiteyi alın

İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yeni açıklama: Ya haksızlığı giderin ya da üniversiteyi alın

 - Son Güncelleme: 12.11.2019 Salı 18:42
İstanbul Şehir Üniversitesi\'nden yeni açıklama: Ya haksızlığı giderin ya da üniversiteyi alın
- A +

Halkbank'ın, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin varlıklara ihtiyati haciz kararı aldırmasının ardından İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yeni bir açıklama geldi. Son gelişmeleri kamuoyu ile paylaşan Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer "Ya bu haksızlığı kısa sürede çözüp mağduriyeti giderin ya da öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizin itibarıyla daha fazla oynamayın, gelin üniversiteyi elimizden alın" dedi.

Halkbank'ın, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin varlıklara ihtiyati haciz kararı aldırmasının ardından İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yeni bir açıklama geldi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer ile Rektör Peyami Çelikcan, Halkbank ile yaşanan süreci kamuoyu ile paylaştı.

19-11/12/-jjju.jpg

Rektör Çelikcan'ın ardından söz alan Prof. Dr. Ömer Dinçer "Ya bu haksızlığı kısa sürede çözüp mağduriyeti giderin ya da öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizin itibarıyla daha fazla oynamayın, gelin üniversiteyi elimizden alın" açıklaması yaptı.

 

"YAPILAN MÜDAHALE İYİ NİYET TAŞIMIYOR"

Dinçer, Dragos Kampüs’ünün inşaatı için Halkbank'tan alınan 300 milyon TL’lik yatırım kredisi ve dava süreci ile ilgili bilgi vererek, Halkbank'ın Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından kampüs arazisinin devrine ilişkin açılan dava üzerinden konuya dahil olduğunu ve yapılan bu müdahalenin iyi niyet taşımadığını vurguladı.

Dinçer sözlerine şöyle devam etti: "Halkbank’tan alınan krediye karşılık, 8 parselden oluşan kampüs arazimizi teminat gösterdik. Şu anda söz konusu 8 parselden sadece bir parsel üzerine açılmış bir dava mevcut. Onun da temyiz süreci halen devam ediyor. Bu duruma ve ayrıca ek teminat göstermiş olmamıza rağmen, Halkbank kredi teminatının riske girdiği iddiasıyla krediyi geri çağırdı. 18. Asliye Ticaret Mahkemesi, teminatlarımızı Halk Bankası’nın hatalı ve hukuka aykırı tespite dayalı ekspertiz raporunu dikkate alarak yok saydı."

"BİZE BORÇLU GİBİ MUAMELE EDİN SUÇ GİBİ DEĞİL"

Hukuken tanınmış hakları kullandırtmayan bu yaklaşımı 'iyi' olarak değerlendirmenin zor olduğunu söyleyen Dinçer "Ya hukuki haklarımızdan bizi yararlandırın, sorunlarımızı çözelim, borçlarımızı ödeyelim. Bize borçlu gibi muamele edin suçlu gibi değil. Biz sonuç itibariyle her şeyi açık olan ve sözleşmelere dayalı olan bir borç aldık. Borcumuzu da inkar etmedik ve etmiyoruz. Borcumuzu ödeyeceğimize dair teminatlarımızı da sunduk. Öyleyse bize kanunun tanıdığı haklar tanınmalı. Aksi takdirde yapılacak çok fazla bir şey olmayacak. Bu sorunun çözümü için iki yol var. Ya bize hukuki haklarımızı kullanmak için izin verin, sorunlarımızı beraberce çözelim, çünkü borçlarımızı ödeyecek kapasiteye geldik. Yahut da öğrencilerimizi, öğretim üyelerimizi, üniversitemizin manevi şahsiyetini mağdur etmeyin, itibarını zedelemeyin gelip alın. Son sözüm bu" dedi.

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta Halkbank'ın tüm malvarlıklarına tedbir koyduğu İstanbul Şehir Üniversitesi davasında mahkeme, borcunun yaklaşık 3 kat fazlasını teminat gösteren Şehir Üniversitesi'nin teklifini kabul etmemişti. Üniversite ile Halkbank arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmış, geçen hafta görülen karar duruşmasında mahkeme tedbir kararının devamına karar vermişti.

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan karar için "Şaşkınlıkla, hayretle, ibretle izliyoruz. Bu kadar açık bir hukuki ihlal karşısında bile mahkeme tedbiri kaldırmama yolunu tercih etti" ifadelerini kullanmıştı. Davanın, İstinaf Mahkemesi'ne taşınacağı belirtilmişti.

Yükleniyor...

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na ait İstanbul Şehir Üniversitesi'nin malvarlıklarına Halkbank tarafından tedbir konmuştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi 2017 yılında Dragos'taki yeni kampüsüne taşınmış ve 410 dönümlük arazideki 22 bina korunarak alan yenilenmişti. Bu alan için vakfın bağışçılarının katkıları dışında Halkbank'tan da yatırım kredi çekilmişti.

Halkbank yetkilileri ile üniversite yönetimi, ekonomik zorlukların yarattığı olumsuz durum nedeniyle 9 Ekim'de bir araya gelmiş ve yapılandırma planı hazırlamışlardı. Ancak 11 Ekim'de Halkbank'ın Şehir Üniversitesi'nin tüm malvarlıklarına tedbir koyduğu açıklanmıştı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN