Kargo teslim kağıdı diye senet imzalattılar: 'Pencere yöntemi' ile 40 milyon liralık dolandırıcılık girişimi

Dolandırıcılar, 'Pencere yöntemi' ile Tevfik Sutaş isimli vatandaşa 'kargo teslim kağıdı' altında 40 milyon liralık senet imzalattılar. Senede dayalı olarak hakkında icra takibi başlatılan Sutaş, konuyu yargıya taşıdı. Yakalanan şüpheliler M.Ö. ve O.D. ifadelerinde, Sutaş'a bu parayı elden borç verdiklerini iddia ederek serbest bırakıldı. Bilirkişi incelemesinin ardından icra takibi durdurulurken soruşturma ise sürüyor.

Her gün yeni bir yöntemle vatandaşları mağdur eden dolandırıcıların son adresi İstanbul'da yaşayan gayrimenkul zengini 83 yaşındaki Tevfik Sutaş oldu. İddiaya göre Sutaş, İzmir'deki yazlık evinde kargo teslim alırken gösterilen belgeye imza atmasının ardından hayatının şokunu yaşadı.

Sutaş'a 2023 yılının Temmuz ayında icradan gelen tebligatta, bir senede dayalı 8 milyon lirası faiz olmakla birlikte 40 milyon lira tutarında icra takibi başlatıldığını gördü. Sutaş, avukatı Fırat Ay aracılığıyla konuyu yargıya taşıdı ve İstanbul 34. İcra Hukuk Mahkemesi'nde dava açıldı. Ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şikayetçi olundu.

8778796.jpg

'40 MİLYONU ELDEN BORÇ VERDİM' DEDİLER

Savcılığın soruşturması sonrası şüpheliler M.Ö. ve O.D. hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Yakalanan şüpheliler, polisteki ifadelerinde Tevfik Sutaş'a elden bu parayı borç verdiklerini öne sürdü. İfadelerin ardından şüpheliler serbest bırakıldı.

'PENCERE YÖNTEMİ'YLE DOLANDIRICILIK OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Savcı dosyayı bilirkişi incelemesine gönderdi. Evrak incelenirken bilirkişi heyeti, başka amaçla atılmış imzadan faydalanmak suretiyle elde edilmiş sahte bir senet olduğu, bu yöntemin de 'Pencere yöntemi' adı verilen ve sık karşılaşılan bir sahteciliğin bulguları olduğu yönünde tespit yaptı. İcra takibi dururken, konuyla ilgili soruşturma sürüyor.

8778800.jpg

'BENİM AĞZIM YANDI BAŞKALARININKİ YANMASIN'

İzmir'deki dairesinin görevlisinin kendisini aradığını, icradan adına gelen ödeme emrini kendisi adına aldığını ve kendisine vereceğini söylediğini belirten Sutaş yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Geriye göndermemiş, muhtara göndermemiş. O görevlinin yaptığı bana büyük bir iyilik. Görevli hayatımı kurtardı. Görevli o mektubu almayıp muhtara gönderseydi, tebligat benim elime geçmiş sayılacaktı. Ben de 40 milyon borcu kucağımda bulacaktım. Hemen süresi içerisinde itiraz ettik. Benim böyle bir borcum yok, ben bu insanları tanımıyorum. Savcılığa da suç duyurusunda bulundum. Şüpheliler ifade verdi. Beni tanıdığını söylemiş. İnşaat yaptığımı ve borç para istediğimi beyan etmiş. Bana para verdiğini söylemiş. Bunu söyleyen yeşil kartlı, evsiz barksız biri. Bunları da şüphelileri araştırınca öğrendik. Yapılan incelemesinde senedin kare kutu içine imza almak suretiyle kargo veyahut başka bir tebligat teslim edilerek yapıldığı ortaya çıktı. Bu olaydan sonra artık gelen bu tür teslim formu ya da tebligatları imzalamıyorum. Benim, ağzım yandı, başkalarınınki yanmasın. Benim gibi mağdur olmak istemiyorlarsa, bu tür evrakları imzalarken dikkatli olsunlar."

8778797.jpg

'EVRAKIN ALTINDA BAŞKA KAĞIT OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN'

Avukat Fırat Ay ise, "Tevfik Sutaş'a 40 milyon TL'yi elden borç olarak verdikleri yönünde bir iddiada bulundular. Tabii bu iddianın, biz, hayatın olağan akışı kavramına uygun olmadığını düşünüyoruz. Çünkü bu para, 150 kilo bandında bir ağırlığa sahip. Ayrıca Tevfik Sutaş'ın böyle bir para almasını gerektirebilecek bir ihtiyacı da yok. Kendisinin yaşlı olmasından kaynaklı hedef olduğunu düşünüyoruz. Son zamanlarda sıkça kullanılan pencere yöntemi ile yani kağıdın altına senet konularak bu dolandırıcılık gerçekleşmiş. Vatandaş kargoya imza attığını zannederek alttaki senede imzalıyor. Bir evraka imza attıkları zaman muhakkak o imzanın, o kağıdın arka tarafında başka bir kağıt olup olmadığını elleriyle mümkün olunca kontrol etsinler. Güvenmediği kişilerden bu şekilde bir imza talebi geldiği zaman muhakkak evrakları okuyup o şekilde imzada bulunsunlar. Yoksa bu telafisi mümkün olamayacak birçok zarara sebebiyet verecek" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN