Kavcıoğlu'ndan şaşırtan açıklama: Enflasyon baz etkisiyle düşmedi

Kavcıoğlu'ndan şaşırtan açıklama: Enflasyon baz etkisiyle düşmedi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, "Enflasyon son dönemde bizim de dünyanın da sorunların başında geliyor. Enflasyon gerilemeye başladı; baz etkisiyle değil aldığımız tedbirler ve uyguladığımız politikalar karşısında enflasyondaki gerilemeyi hep birlikte göreceğiz." dedi. Geçtiğimiz günlerde TÜİK ve ENAG'ın enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından uzmanlar, enflasyonun baz etkisiyle düştüğünü belirtmişti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu TRT Haber'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Enflasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu, enflasyonun baz etkisiyle düşmediğini belirterek "Enflasyon son dönemde bizim de dünyanın da sorunların başında geliyor. Enflasyon gerilemeye başladı; baz etkisiyle değil aldığımız tedbirler ve uyguladığımız politikalar karşısında enflasyondaki gerilemeyi hep birlikte göreceğiz. Ocak sonu ve şubat ayında, enflasyonu yükselten sebepler geride kalacak." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK ve ENAG'ın enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından uzmanlar, enflasyonun baz etkisiyle düştüğünü belirtmişti. Ekonomist Dr. Oğuz Demir, "TÜİK'e göre Kasım 2021 enflasyonu %3,51 çıkıp yerine Kasım 2022'deki %2,88 eklenince yıllık enflasyon düşmüş oldu. Sınırlı baz etkisi. Yıllık enflasyon oranı düşse de fiyatlar genel seviyesi bir önceki aya göre %2,88 artmış. Baz etkisi enflasyonu düşürüyor, fiyatları değil! Biz 1 yıl önceki fiyatlar neydi, yıllık % kaç arttı düşünecek hali kaybedeli çok oldu. Baz etkisi şöyle bir şey: Bugün TÜİK enflasyon 1 yılda %10 oldu ama geçen aya göre fiyatlar hala %2,88 arttı deseydi, ne düşünürdünüz? İşte önümüzdeki 5 ay sık sık aynısını düşüneceksiniz" açıklamasını yapmıştı.

Kavcıoğlu konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçaroğlu'nun ekonomi kurmaylarını eleştirdi. Kavcıoğlu, "Kılıçaroğlu danışmanlarını iyi seçmesi, daha iyi bilgilendirilmesi lazım. Yabancı yerli olabilir, doğru bilgilerle donatılsınlar." diye konuştu.

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"ENFLASYONDAKİ GERİLEMEYİ HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ"

Enflasyon son dönemde bizim de dünyanın da sorunların başında geliyor. Enflasyon gerilemeye başladı; baz etkisiyle değil aldığımız tedbirler ve uyguladığımız politikalar karşısında enflasyondaki gerilemeyi hep birlikte göreceğiz. Enflasyon bu sene tarihsel ortalamaya baktığımız zaman bu oranların çok çok altında.

Baz etkisi geçen seneki kur ataklarından sonra oluşan bir maliyet. Savaşın da etkisiyle yüksek enflasyon vardı. Yıl sonunu çok daha iyi bir noktada kapatacağız. Ocak sonu ve şubat ayında, enflasyonu yükselten sebepler geride kalacak.

"FİNANSMAN FAALİYETLERİNİ DÜŞÜRMELİYİZ"

Ülkelerin potansiyellerini değerlendirmek lazım. Geçmiş dönemlerde yüksek faizlerle enflasyonu düşürdüğümüz zaman cari açıklar verdik. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç almak mümkün değil. Türkiye'nin üretim potansiyelini sürdürmesi için birinci olarak finansman maliyetlerini düşürmek lazım.

Türkiye Ekonomi Modeli felsefesini gerçekleştirme sebebi, cari fazla sağlamak. Artık faiz artırarak değil, kalıcı ve sürdürülebilir fiyat istikrarını oluşturmak için cari fazla vermek gerekiyor.

Türkiye'nin üretim potansiyelinin sürdürülebilir olması için kaynak bulunması lazım. Ne zaman Türkiye önünü görmeye başlasa döviz kuru hep buna engel oldu.

Türkiye Ekonomi Modeli; yatırım, istihdam, üretim, ihracat... Biz bunu uyguluyoruz. Sadece portföylerle gelen parayla faizi artırmaktan başka çareniz kalmıyor.

KILIÇDAROĞLU'NA: YABANCI YERLİ OLABİLİR, DOĞRU BİLGİLERLE DONATILSINLAR

Kılıçaroğlu danışmanlarını iyi seçmesi, daha iyi bilgilendirilmesi lazım. Bunlar ülkeyi yönetmeye talip olan insanların söyleyeceği şeyler değil. Dünyadaki gelişmeleri danışmanlarınız izlesin size anlatsın. Yabancı yerli olabilir, doğru bilgilerle donatılsınlar. Biz bu ülkenin Merkez Bankasıyız. Kafanıza takılan bir şey varsa anlatırız. Bildikleri halde başka şekilde anlatıp başka yerlere taşımak konuyu, ülkeye zarar verdi. Talep enflasyonu olmadığını kendileri de kabul ediyor. Kur, dolar endeksinin güçlenmesi, dünyadaki küresel sıkıntıların sonucu.

"ÜRETİM YAPAN FİRMALARA KREDİ KONUSUNDA KOLAYLIK SAĞLIYORUZ"

Kredilerin istediğimiz alanlara son dönemde istediğimiz gibi gitmediğini gördük. Bankalarla bu durumları görüştük. Haziran ve temmuz ayında tedbirleri uygulamaya başladık. Yatırım kredilerin hiçbir kısıtlama yok. KOBİ'lerde de aynı şekilde. Biz üretim yapan firmalara kredi konusunda kolaylık sağlıyoruz.

MERKEZ BANKASI'NIN REZERVLERİ

Dünyada 2022 yılının başından beri rezervi artan tek merkez bankası Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası. Biz rezervleri çeşitlendirdik, kaynakları artırdık. Dünyada merkez bankaları 1,2 trilyon dolar rezerv harcadı. Rezervimiz bugün itibarıyla 125 milyar dolar.

Bugün TCMB artık her gün rezerve katkı yapan, çeşitli kaynaklardan rezerv sağlayan bir merkez bankası haline geldi.

KUR KORUMALI MEVDUAT SİSTEMİ

Kur Korumalı Mevduat Sistemi'nin Merkez Bankası'na bir yükü yok. Bizim işlerimiz Hazine işleriyle biraz daha farklı. Sürdürülmesinde bir sakıncası yok bence kur korumalı mevduat sisteminin. Dönemine ve sürecine göre kullanılabilir bir politika. Kur korumalı mevduattan çıkışlar başladı. Enflasyondaki düşüşü vatandaşlar hissettiği zaman vatandaşlar tarafından çıkışlar görülecektir. KKM ile bankalar uzun vadeli, düşük faizli kaynak sağladı.

"GÖREVİMİZ, ÜLKENİN PARA POLİTİKASINI EN İYİ ŞEKİLDE YÜRÜTMEK"

Merkez Bankası yıllık bilanço açıklar. MB'nin kar ve zarar kalemleri de farklıdır. Dünyada merkez bankaları zarar ediyorlar. Çok büyük zarar açıklayan merkez bankaları var. Bizim görevimiz kar etmek değil. Görevimiz, ülkenin para politikasını en iyi şekilde yürütmek.

Şu ana kadar 500'ün üzerinde firma yatırım kredisi kullandı. Bu kredilerle şu an 62 ilde yatırım yapıldı. 81 ile yaydığımızda amacımıza ulaşacağız.

"2 YILDIR SÜREKLİ BÜYÜYEN 3 ÜLKEDEN BİRİYİZ"

Bizim temel politikamız yatırımları, üretimi artırmak. Ağustos ayında ilk faiz indirimine gittiğimizde resesyon ve durgunluk endişelerine karşı adım attık. Faiz indirimiz bize bu süreçte çok yardımcı oldu. Finansman maliyetleri de süreçte olumlu katkı yaptı. Kredilerin potansiyel olarak artması yatırımlarda yardımcı oldu. Daha da yolumuz var... Bu bizim büyümemize yardımcı olacaktır. 2 yıldır sürekli büyüyen 3 ülkeden biriyiz. 60-65 civarında yıl sonu enflasyon bekliyoruz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN