Kılıçdaroğlu: Eşitlik sadece beşeri değil, dini bir zorunluluktur

Kılıçdaroğlu: Eşitlik sadece beşeri değil, dini bir zorunluluktur

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Paneli'nde konuştu. Kılıçdaroğlu, Elmalılı'nın kadıların bağımsızlığı vurgusunu hatırlatarak "Bir ülkede eşitliğin, şeffaflığın, onur ve haklarının kabul edilmesi sadece beşeri değil aynı zamanda dini bir zorunluluktur" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Paneli'nde konuştu. Elmalılı'nın özgün Kur'an tefsirine sık sık atıfta bulunan CHP lideri, büyük ilim insanının hak, adalet gibi konulardaki yorumlamalarına vurgu yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Elmalılı Hamdi Yazır anısında düzenlenen bu akademik toplantıda sizlere hitap etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu toplantıya beni davet eden başta Elmalı Belediyesi olmak üzere konferansın tertip ekibine de şükranlarımı sunuyorum. Bu ve benzeri toplantılarının Türkiye'nin huzurlu geleceğine eşsiz katkılar sunacağına duyduğum inançla tüm katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Ben merhum Yazır'ın yaşamından ziyade kendisinin başta 'Hak dini Kur'an dili' eseri olmak üzere tüm eserleri ışığında Türkiye'nin temel problemlerine ilahiyat penceresinden nasıl bakılabileceğine dair naçizane görüşlerimi paylaşacağım.

'ELMALILI'NIN KUR'AN TEFSİRİ ÇOK ÖZGÜN BİR ÇALIŞMADIR'

Osmanlı'nın son devrinde yetişmiş ve Cumhuriyet'imizin kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş saygın bir din alimi olan Elmalılı, kendini Kur'an-ı anlamaya ve açıklamaya adamıştır. Bu adanmışlığın haklı bir sonucu olarak TBMM 21 Şubat 1925 tarihli oturumunda kabul edilen Türkçe Kur'an-ı Kerim tefsirinin hazırlanması kararının ardından kapısı çalınan ilk isim olmuştur. Yaklaşık 12 yıl süren ve Elmalılı tefsiri olarak bilinen tefsir son derece özgün bir çalışmadır. Şüphesiz Elmalılı'nın bu başarısı klasik alim özellikleriyle, çağdaş fikir adamı özelliklerini birleştirmeyi başarmış bir şahsiyet olmasından kaynaklanmaktadır.

'EŞİTLİĞİN, ONUR VE HAKLARIN KORUNMASI DİNİ BİR ZORUNLULUKTUR'

Biz bugün bu tefsirin ışığında Türkiye'nin temel problemlerine nasıl bakmalıyız? Hak, hukuk, adalet diyoruz. Peki, Elmalılı ne diyor? Elmalılı’nın kadılık makamına tayin edilecek kişinin hür olması şartına ilişkin önemli bir değerlendirmesi vardır. Elmalılı’nın kadıların hür olması şartına yaptığı özel vurgu, sadece köle ve köle sahibi arasındaki ilişkiye dair değildir. Elmalılı’nın vurgusu, kadıların yani yargı makamında oturanların dış etkilere karşı koyacak niteliklere sahip olması şartını da kapsamaktadır. Bu haliyle yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile yargı dağıtanların bağımsızlığı ve tarafsızlığı toplumsal adalet ve huzurumuz için bir zorunluluktur.

Çünkü Elmalılı’nın, ‘Şüphesiz ki Allah size emanetleri ehline vermenizi, insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adalet ile hükmetmenizi emretmedir’ şeklinde Türkçeye aktardığı ayette de buyrulduğu üzere devletin dini adalettir. Devlet, işin ehline verildiği, işi ehline verenlerce yönetildiği ve sonuç olarak adalet ile hükmedildiği zaman bir vasfa kavuşmuş olur. Aksi halde ideal bir devlet yönetiminde söz edemeyiz.

Eski Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Bardakoğlu’nun da ifade ettiği üzere, ‘Din açısından önemli olan adalettir, hakkın doğrunun egemenliğidir. Bir ülkede zulmün, haksızlığın, eşitsizliğin, kayırmacılığın, keyfiliğin değil hukukun üstünlüğü, açıklık, eşitlik ve şeffaflığın hâkim olması, vatandaşların onur ve haklarının korunması sadece beşerî değil aynı zamanda dini bir zorunluluktur.’

'MÜSLÜMAN ÜLKELER ARASINDA ADALETLE YÖNETİLEN KALMADI'

Bugün imrenerek bakacağımız, vatandaşlarının huzurunu, hakkını, hukukunu koruyan; adalet ile hükmedilen bir İslam ülkesi görmekte zorlanıyoruz. Örneğin, dünyanın en büyük göçmen hareketliliği, Müslüman ülkelerden batı ülkelerine doğru yaşanıyor. Ege’nin, Akdeniz’in soğuk sularında hayatlarını kaybedenlerin büyük bir bölümü Müslüman kardeşlerimiz. Dünya silah sanayinin en önemli alıcıları arasında Müslüman ülkeler ilk sıralarda yer alıyor. Ne yazık ki çoğu yerde bu silahlar Müslüman kardeşlerimize yönelik kullanılıyor. Bu örnekler çoğaltılabilir, oysa örnekleri çoğaltmak yerine topyekûn azaltmanın yollarını bulmalıyız.

Büyük İslam bilgini Elmalılı Hamdi Yazır’ın bir diğer önemli mesajı da şudur: ‘Bir toplumda hurafelerin yayılmasını engellemenin yolu ilahi kelamın her çağda yorumlanmasıdır. Çünkü insan yüce Allah’ın mesajını her döneme hitap eden, evrensel mesajlar olarak ancak yorum gücüyle kavrayabilir.’ Bütün zorlukları aşacağımıza duyduğum inançla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere dinimizin doğru anlaşılması konusunda içtenlikle çaba harcayan Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarını rahmetle anıyor, Elmalılı Hamdi Yazır’ın şahsında bu çabaya katkı veren tüm din alimlerimize şükranlarımızı sunuyorum.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN