Kılıçdaroğlu: Orman Bakanlığı kurulmalı

Akdeniz ülkelerinin orman yangınlarına karşı ortak hareket etmesi gerektiğini belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de bağımsız bir 'Orman Bakanlığı'na ihtiyaç olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ormancılar Buluşması'nda konuştu. Orman yangınlarıyla mücadelede 'Orman Bakanlığı' kurulması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde orman köylerinde kooperatifler kuracaklarını, kırsalda yaşayan kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini devlet olarak ödeyeceklerini söyledi.

kemal-kilicdaroglu-ormancilar-bulusmasi-4.jpg

"SİYASET KURUMU, ORMAN KONUSUNA GEREKEN ÖNEMİ VERMEDİ"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Size minnet borcumuz var. Sizler bütün çalışma yaşamı boyunca ormanların korunması, orman alanının yaygınlaştırılması konusunda olağanüstü çabalar harcadınız. Siyaset kurumu belki size gereken önemi vermedi, onun da farkındayım.

Yangınların son yıllarda giderek arttığını görüyoruz. Orman konusu sadece bizim ülkemiz için değil, dünya için de önemli bir alan. Bu alanın sağlıklı bir şekilde tartışılması da çok önemli.

"AKDENİZ ÜLKELERİNİN ORTAK HAREKET ETMESİ LAZIM"

Özellikle Akdeniz havzasında yangınların artacağını uluslararası kuruluşlar ifade ediyorlar, raporlar yayınlıyorlar. Bizim de bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor.

Akdeniz havzasında bulunan ülkelerin orman yangınlarına karşı ortak hareket etmesi gerekiyor. Bu kararların alınması lazım ama üzülerek ifade etmeliyim ki bu kararlar bugüne kadar doğru dürüst alınmamış.

kemal-kilicdaroglu-ormancilar-bulusmasi-3.jpg

"ORMAN BAKANLIĞI'NA İHTİYACIMIZ VAR"

İtalya'da, Yunanistan'da çıkan orman yangınına biz de müdahale etmeliyiz. Bizde eğer orman yangını çıkarsa Akdeniz'deki ülkelere bize müdahale etmeli. Akdeniz havzasını ve ormanlarını korumak zorundayız.

Çünkü ormanlar sadece bulunulan ülkeye değil dünyaya hizmet eden varlıklardır. Oradaki canlıların da korunması lazım. Bizim düşüncemiz bağımsız, sadece ormanlarla ilgilenen bir orman bakanlığının kurulmasıdır. Ormanlara eğer önem veriyorsak bağımsız bir orman bakanlığına ihtiyacımız var.

"İKTİDARIN POLİTİKASI ORMAN KÖYLÜLERİNİ YOKSULLAŞTIYOR"

Orada bizim dışımızda yaşayan canlıların da korunması lazım. O zaman biz ormanı orman olarak ifade edebiliriz. Orman sadece ağaç değildir. Bunu en iyi sizler biliyorsunuz.

Bir başka tablomuz daha var: Orman köylüleri. Orman köylülerini büyük hak kayıplarına uğradığını biliyoruz. Özellikle son yıllarda izlenen bazı politikalar orman köylülerinin yoksullaşmasına yol açtı.

Bizim toplumumuzda en fakir köylü, orman köylüsü. Orman köylülerinin de korunması lazım. Aksi halde orman köylüsü ile orman bakanlığı arasındaki kavga sadece ormana zarar verir. Bunun da giderilmesi lazım.

kemal-kilicdaroglu-ormancilar-bulusmasi-2.jpg

"ORMAN KÖYLERİNDE KOOPERATİF KURACAĞIZ"

CHP olarak şöyle düşünüyoruz. Bütün orman köylerinde kooperatifler kuracağız. Bu kooperatiflerin sayısını artıracağız. Bütün köylüler üye olacak. Ormanla ilgili orman bakanlığının yapacağı her şeyde orman köylüleri temel aktör olarak görev alacak. Ve bütün orman köylülerinin sigortası olacak.

Bir fiyat uygulaması var ve köylünün işveren olarak görünmesine neden oluyor. Köylü işveren değil ki. Kararı veren orman genel müdürlüğü ya da orman bakanlığı.

Ağacı kesiyor ama kendisi patron. Kendi sigortanı kendin yatıracaksın diyor. Buradan tamamen çıkmamız lazım. Orman köylüsü kooperatif içerisinde hem kazanacak hem sigortalı olacak. Sadece orman köylüleri için düşünmüyoruz bunu.

"KIRSALDA YAŞAYAN KADINLARIN VE GENÇLERİN SGK PRİMLERİNİ BİZ ÖDEYECEĞİZ"

Türkiye'deki kırsalda yaşayan bütün kadınlar ve gençlerin sosyal güvenlik sistemine dahil olmaları sağlanacak ve bunların sosyal güvenlik primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz.

Böylece kırsalda çalışan kişi mutlu olacak, belirli bir geliri olacak, huzur içinde yaşayacak ve dolayısıyla ormanına sahip çıkacak.

Sizden isteğimiz şu: Sizin kadar ormanı bilmeyiz. Sizin kadar biliyoruz dersen haksızlık yapmış oluruz. Sizin bilginizden yararlanacağız. Bu toplantı sizin için olduğu kadar benim için çok daha değerli. Sizleri dinleyeceğim, görüşlerinizi alacağım.

kemal-kilicdaroglu-ormancilar-bulusmasi-1.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN