Back To Top
Konya'dankorkunç görüntü! İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingo öldü

Konya'dankorkunç görüntü! İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingo öldü

 - Son Güncelleme: 11.02.2020 Salı 14:20
Konya\'dankorkunç görüntü! İvriz Baraj Gölü\'nde 12 flamingo öldü
- A +

Konya'nın Halkapınar ilçesinde bulunan İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingo, çetin kış şartlarında öldü. Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal "Şimdiye kadar böylesi bir toplu ölüm ne duyduk ne de gördük. Bu kuşların ölüm sebebini Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri belirleyecek" dedi.

Konya'nın Halkapınar ilçesinde 12 flamingo öldü.

Havaların aşırı soğuk gitmesi nedeniyle bulundukları alanlardan Konya'nın Halkapınar ilçesindeki İvriz Baraj Gölü'ne sığınan flamingolar, ağır kış koşulları karşısında hayata tutunmaya çalışıyor.

Sert kış şartlarında zorlanan yaklaşık 300 kadar flamingodan hasta, zayıf veya sakat oldukları tahmin edilen 12 flamingo öldü.

Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal, ilçede gece eksi 17 dereceye kadar düşen hava koşullarında yaklaşık 300 flamingonun İvriz Baraj Gölü'nde konakladığını söyledi.

"BÖYLESİ BİR ÖLÜM NE DUYDUK, NE DE GÖRDÜK"

Flamingoların ilçenin simgesi haline geldiğini anlatan Bakkal, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz gün İvriz Barajı'nda 300 kadar flamingodan maalesef 12'sini telef olmuş halde göl kenarında bulduk. Şimdiye kadar böylesi bir toplu ölüm ne duyduk ne de gördük. Bu kuşların ölüm sebebini Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri belirleyecek. Tahminime göre, açlık sebebiyle zayıf düşen hayvanlar soğuk kış şartlarına dayanamadı. Geri kalan flamingoların havalar ısınıncaya kadar da burada zorlu kış şartlarını atlatmaya çalışacaklarını ve ilk fırsatta beslenebilecekleri alanlara göçeceklerini tahmin ediyorum.'' 

KONYA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN