Listede adı yazanlara 2 bin TL bayram ikramiyesi müjdesi! Emeklilerden sonra onlara da ikramiye ödenecek

Listede adı yazanlara 2 bin TL bayram ikramiyesi müjdesi! Emeklilerden sonra onlara da ikramiye ödenecek

Emeklilere Ramazan Bayramı'ndan önce 2 bin TL ikramiye verilmesi kararının ardından bir ikramiye haberi daha geldi. Başvurusu onaylanıp listede adı yazan vatandaşlara 2 bin TL bayram ikramiyesi verilecek. İşte detaylar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hali hazırda sosyal yardım alan vatandaşlara Ramazan Bayramı öncesi 2 bin TL destek ödemesi yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onay verdiği sosyal yardım parasını almak için, hane içindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.

SOSYAL YARDIM ALAN VATANDAŞLARA 2 BİN TL BAYRAM İKRAMİYESİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Ramazan Bayramı öncesi maddi sıkıntı yaşayan hanelere vereceği 2 bin TL bayram ikramiyesi, sadece sosyal yardım alan vatandaşlara veriliyor.

Sosyal yardım başvuruları ise e-Devlet'ten alınıyor. e-Devlet üzerinden başvuru formu eksiksiz doldurulduktan sonra başvuru onay süreci değişkenlik gösteriyor.

SOSYAL YARDIM NASIL ALINIR?

Devletin yaptığı sosyal yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek için e-Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) başvuru yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerinin teyit işlemini tamamlamasını beklemeniz gerekiyor.

Başvurusu onaylanan vatandaşlara ödemeleri, beyan ettikleri banka hesaplarına veya PTT'den yapılıyor. Sosyal yardım parası almaya hak kazanan aileler, banka hesabı beyan etmemeleri halinde PTT şubelerinde kimlik kartlarını ibraz ederek ödemelerini elden nakit alabiliyor.

SOSYAL YARDIM KİMLERE YAPILIR?

Sosyal yardım parası almak için başvuru yapabilecek kişiler şöyle sıralanabilir:

* Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
* Maddi zorluk içerisinde olan
* Kirada yaşayan
* Hanede okuyan çocuk varsa
* Engelli ve yaşlı birey var
* Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan
* Kronik hastalar

Değerlendirme sonrası uygun görülen kişilere aylık ya da tek seferlik ödeme yapılıyor. Yapılacak inceleme sonrası ne kadar yardım verileceği yetkililer tarafından belirleniyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* Türkiye vatandaşı olması
* Mavi kart sahibi olmaması
* Yurt içinde ikamet etmesi
* 18 yaşını doldurmuş olması
* Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
* Sosyal güvencesi bulunmaması

SOSYAL YARDIM NE KADAR SÜREYLE VERİLİYOR?

Sosyal yardımlar en fazla 12 ay süreyle gerçekleştiriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden temmuz ayı gerçekleştirilerek ve destek programı sona erecek.

Bazı sosyal yardım ödemeleri ise bir defaya mahsus yapılıyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Devletin verdiği sosyal yardım parasından faydalanmak için e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti internet sitesindeki formu doldurun.

Öte yandan yardım parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan da (SYDV) yüz yüze yapılabilirsiniz. SYDV temsilcilikleri, ilçe kaymakamlığı ve il valiliği binalarının içinde yer alıyor. Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık ya da duruma göre valilik binasına giderek bilgi alabilirsiniz. SYDV iletişim bilgilerine www.aile.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/sydv web sayfasından ulaşmak mümkün.

Sosyal yardım parası başvurusu, değerlendirme süreci sonrası uygun görülmesi halinde aylık olarak hesaplara yatırılıyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU E-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

* e-Devlet mobil uygulamasına veya herhangi bir tarayıcıdan www.turkiye.gov.tr web sayfasına açarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile oturum açın

* e-Devlet'in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasını açın

* Sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayın

* Açılan sayfada bulunan sözleşmeyi okuyup onaylayın ve DEVAM tuşuna basın

* Açılan sayfada bulunan T.C. kimlik numarasını ve adres bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin, doğru ise DEVAM ET tuşuna basın

* Yeni açılan sayfada yardım parası başvuru formunu inceleyin

* Tüm bilgileri okuyun ve size uygun olanları işaretleyin

* 'Aile Destek Programına Başvurmak İstiyor musunuz?' seçeneği mutlaka EVET olarak işaretleyin

* Sizden IBAN bilgileriniz istenecek, IBAN bilgisini girin ve tüm formu doldurun

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURU SAYFASI

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HANGİ SOSYAL YARDIMLAR YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım yaptığı kişilerin listesine www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz internet sitesinden ulaşmak mümkün.

2023/03/01/aile-bakanligi-sosyal-yardim.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN