Maaşı bağlanmayan EYT'lilere 34 bin TL toplu ödeme müjdesi! Başvuru yapanların hesaplarına yatırılıyor

Maaşı bağlanmayan EYT'lilere 34 bin TL toplu ödeme müjdesi! Başvuru yapanların hesaplarına yatırılıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli maaşı 3 aydan fazla süredir bağlanmayan EYT'lilerin avans hakkı tanıyor. Maaşı bağlanamayan EYT'lilere talep etmeleri halinde avans ödemesi yapılıyor. İşte, EYT avans başvurusu...

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) çalışanlarla ilgili yapılan kanun düzenlemesi, 3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren EYT'liler SGK'ya başvuru yaparak emeklilik işlemlerini başlattı. Şu ana kadar 2.2 milyon kişi başvuru gerçekleştirdi. Mükerrer başvurular çıkınca bu rakam 2 milyon oldu. 1.9 milyon kişinin emeklilik işlemi gerçekleşti. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, yıl sonuna kalmadan EYT'lilerin tamamına maaşlarının bağlanacağını açıkladı.

Posta'da yer alan habere göre, maaşı hala bağlanmayan emekli adaylarının avans hakkı var. SGK, 90 gün içinde maaşı bağlanamayan emekli adaylarına talep etmeleri halinde avans ödemesi gerçekleştiriyor. Dolayısıyla şu ana kadar maaşı bağlanmayan EYT'liler dilerse avans için başvuru yapabilir. Talep üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu kişilerin aylığa hak kazanıp kazanmadığını belirliyor.

EYT'LİLER NE KADAR AVANS ALABİLİR?

Aylığa hak kazandığı tespit edilirse 3 ay için net asgari ücretin 3 katı, yani 34 bin 200 TL'ye kadar avans ödemesi yapılabiliyor. Avansın kişiye ödenecek ilk aylıktan yüksek olması halinde aşan kısım bir sonraki emekli aylığından kesilecek.

Bu kesinti aylığın dörtte birini geçemiyor. Dolayısıyla avans miktarı, ödenen aylığı geçse bile, her ay en fazla aylık miktarının dörtte biri kadar kesinti yapılabilecek. Diğer yandan aylık bağlanma talebinin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen kişi talep etmezse, SGK resen avans ödemiyor. Bu nedenle avans ödemesi isteyen kişilerin SGK'ya avans taleplerini iletmeleri gerekiyor.

EYT AVANS BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

SGK'dan avans talep edecek EYT'lilerin bu başvurularını yazılı yapmaları gerekiyor. Bu konuda hazırlanacak dilekçenin ise SGK hizmet merkezlerine sunulması halinde işleme alınması söz konusu.

EYT'lilerin öncelikle e-Devlet üzerinden aylık talebinde bulundukları tarihi teyit etmeleri, bu tarihin üzerinden 90 gün geçip geçmediğini hesaplamaları ve 90. gün halen e-Devlet üzerinde 'aylık bağlandı' ibaresi gözükmüyorsa dilekçe ile avans taleplerini SGK'ya iletmeleri gerekiyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN