Mahkemeden emsal karar: 'Sen ne güzel bir kızsın' sözleri cinsel taciz

Mahkemeden emsal karar: 'Sen ne güzel bir kızsın' sözleri cinsel taciz

Yargıtay, "Sen ne güzel kızsın" diyerek genç kıza sarılmaya çalışan kişiye 'basit cinsel taciz' suçundan verilen mahkumiyet kararını bozarak 'cinsel taciz' suçundan hüküm giymesi gerektiğine karar verdi. Yüksek mahkemenin kararı benzer davalara örnek teşkil edecek.

Sokakta yürüyen bir genç kızın yanına yaklaşan adam, bedeni temasta bulunmaksızın "Sen ne güzel bir kızsın" diyerek sarılmaya teşebbüs etti. Genç kız, "Bağırırım" deyince kaçan şüpheli, kısa sonra polis ekiplerince yakalandı.

Genç kızın şikayetçi olduğu şüpheli hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'basit cinsel taciz' suçundan dava açıldı. Mahkeme, basit cinsel saldırı suçundan sanığı mahkum etti.

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR

Kararı savcı temyiz edince devreye giren Yargıtay 14. Ceza Dairesi kararı bozdu. Emsal kararda şu ifadelere yer verildi:

"Oluşa uygun kabule göre, sanığın olay günü mağdureye yönelik temasta bulunmaksızın 'Sen ne güzel bir kızsın' diyerek sarılmaya çalıştığı eylemde, mağdurenin bağıracağını söylemesi şeklindeki karşı koymasının aşılabilir bir engel olması ve mevcut haliyle sanığın mağdureye dokunmaktan gönüllü olarak vazgeçip, o ana kadar meydana gelen eylemin 5237 sayılı TCK'nın 105. maddesinde düzenlenen cinsel taciz suçunu oluşturması karşısında, bu suçtan hüküm kurulması yerine suç vasfının tayininde yanılgıya düşülerek basit cinsel saldırı suçundan mahkumiyet kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verildi."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN