Mecliste yeni dönem: Sekiz milletvekili ikinci kez yemin etti

Mecliste yeni dönem: Sekiz milletvekili ikinci kez yemin etti

2 Haziran itibarıyla mecliste yeni dönem başladı. Yeni dönemin milletvekilleri TBMM'de yemin etti. Mecliste gerçekleştirilen törende, yemin metnini eksik ya da hatalı okuyan sekiz milletvekili ikinci kez yemin etti.

28. Yasama Dönemi dün milletvekillerinin yemin töreni ile başladı. Milletvekilleri Anayasa’nın 81’inci maddesinde yer alan yemin metnini aynı şekilde okumak zorunda. Eksik ya da hatalı okuyan milletvekilleri yemini tekrar etti.

AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek yemin metninde 'yararlanması ülküsünden' ifadesini 'yararlanma ülküsünden' şeklinde okuduğu için ikinci kez tekrar etti.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 'hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik' ifadelerini eksik okuduğu için yemini tekrarladı.

AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, “ant içerim” yerine “söz veririm” dediği için yemini tekrarladı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal yemin etmeden önce kürsüden, “Değerli Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla, hürmetle selamlıyorum” dedi. Yemin dışında konuşma yapılamayacağı için Tanal’ın yemini kabul edilmedi. Bunun üzerine Tanal ikinci kez yemin etti.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, “hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete” ifadelerini atladığı için yemini tekrarladı.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Eyyüpoğlu, yemin metnindeki “büyük Türk milleti önünde” ifadelerini söylemeyince yemini tekrarladı.

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, "Devletin varlığı ve bağımsızlığını vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü” yerine, “Devletin varlığı ve bağımsızlığına, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne”, “temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma” yerine “temel hürriyetlerden yararlanması ülküsüne ve Anayasaya sadık kalacağıma” dediği için ikinci kez yemin etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN