Milli Eğitim okulların açılması ile ilgili detayları açıkladı

Milli Eğitim okulların açılması ile ilgili detayları açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre okullar 6 Eylül'de tam zamanlı ve yüz yüze olarak açılacak. Öğretmenler ve okul personellerine PCR testi şartı getirilirken, okula yine maske ile gidilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül itibariyle tüm kademelerde haftada beş gün yüz yüze eğitimin başlayacağını söyledi. MEB bünyesinde yeni bir elektronik takip sistemi kurduklarını, süreci anlık takip edeceklerini belirten Özer, "Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılanma oranı dün itibarıyla yüzde 80,34’tür. İki doz aşılanma oranı ise yüzde 69,73’tür" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kabine toplantısının ardından yüz yüze eğitimin başlaması ve okullarda uygulanacak tedbirlerle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Özer'in açıklaması şöyle:

"KORONAVİRÜSLE BİRLİKTE YAŞAMAYI ÖĞRENMEK VE YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ"

"Bizim için tek tek her bir çocuğumuzun sağlığından daha kıymetli hiçbir şey yoktur. Milli Eğitim Bakanı olarak ve aynı zamanda üç öğrenci babası bir veli olarak biliyorum ki tüm velilerimiz çocuklarını okullara emanet ederken okulların güvenli olmasını isterler. Gelinen noktada koronavirüsün uzunca bir süre daha hayatımızdan çıkmayacağı açıkça görülmektedir. Dolayısıyla hepimiz koronavirüsün risklerinin göz önünde bulundurarak ve gerekli tedbirleri alarak hayatımızı idame ettirmek zorundayız. Daha önce de ifade ettiğim gibi daha fazla okulları kapalı tutmak gibi bir lüksümüz bulunmamaktadır. Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için koronavirüsle birlikte yaşamayı öğrenmek ve yüz yüze eğitime devam etmek zorundayız.

"6 EYLÜL İTİBARİYLE TÜM KADEMELERDE HAFTADA 5 GÜN VE YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLIYORUZ"

İnşallah 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlıyoruz. Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmediği sürece salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda tam zamanlı yüz yüze eğitimi devam ettirmek. Mazereti dolayısıyla yüz yüze katılamayan öğrencilerimiz için TRT EBA ve EBA Platformu aracılığıyla eğitime devam edilecektir. Okullarda eğitim ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak gerçekleştirilecektir. Okula giriş çıkış saatleri, teneffüs zamanları ve özellikle gerek duyulması halinde ikili eğitime geçilmesine ilişkin süreç; okulun fiziki kapasitesine ve mevcuduna göre il ve okul yönetimleri tarafından birlikte düzenlenecektir. Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) sadece 8. ve 12. sınıflarda verilecektir. Okulların açılmasıyla kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açılacaktır. 1-3 Eylül tarihleri arasında okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerimize yönelik uyum eğitimleri yapılacaktır.

"1-3 EYLÜL'DE ÖĞRETMENLERE OKULLARIN YENİDEN AÇILMASI SÜRECİNE DAİR SEMİNER VERECEĞİZ"

Değerli öğretmenlerimiz! 1 Eylül-3 Eylül tarihleri arasında sizlere Covid-19 salgını ve okulların yeniden açılması sürecine dair seminerler vereceğiz. Okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimiz için ise 31 Ağustos 2021 tarihinde çevrimiçi olarak salgın ve okulların yeniden açılması sürecine dair seminerler vereceğiz.

"ÖĞRETMENLERİMİZİN İKİ DOZ AŞILANMA ORANI YÜZDE 69,73'TÜR"

Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri için aldığımız tedbirlerin başında eğitim personelimizin aşılanması gelmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki Türkiye, eğitim personelini öncelikli aşı grubuna alan ülkelerden bir tanesidir. Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılanma oranı dün itibarıyla yüzde 80,34’tür ve bu oran, Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık yüzde 8 daha fazladır. İki doz aşılanma oranı ise yüzde 69,73’tür ve Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yine yaklaşık yüzde 15 fazladır. Sevinerek belirtmek isterim ki son 12 günde yani 6-18 Ağustos tarihleri arasında öğretmenlerimizin aşılamasında yüzde 7’nin üzerinde bir artış gerçekleşmiştir. Tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımız; kendi sağlıkları, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetlerinin bir daha aksamaması için lütfen aşı olsunlar.

"ELEKTRONİK TAKİP SİSTEMİ KURDUK, SÜRECİ ANLIK TAKİP EDECEĞİZ”

Bakanlığımız bünyesinde yeni bir elektronik takip sistemi kurduk. Bu sistem sayesinde il, ilçe kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçleri anlık olarak takip edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bundan dolayı, aşı olmayan personel için alınacak önlemler, Sağlık Bakanlığı'mız tarafından belirlenecektir. Aynı şekilde, herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacaklar da Sağlık Bakanlığı'mızın önerilerine göre uygulanacaktır.

"ÖĞRENCİLERİMİZ, ÖĞRETMENLERİMİZ VE DİĞER EĞİTİM ÇALIŞANLARIMIZ; OKULA MASKE TAKARAK GELECEKLERDİR"

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; okula maske takarak geleceklerdir. Öğrenci ve personelimizin okul içinde maskeye ihtiyaç duymaları durumunda okul idarelerimiz tarafından maskeler ücretsiz olarak sağlanacaktır. Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin, okula giriş ve çıkışları okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacaktır.

"OKULLARDAKİ TÜM KAPALI ALANLAR HER GÜN DEZENFEKTE EDİLECEKTİR"

Covid-19 salgınına yönelik öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerimiz için kılavuzlarımız hazırlanmıştır. Okullarda müdür yardımcılarımız ve nöbetçi öğretmenlerimizin yanı sıra 35 bin 936 psikolojik danışman ve rehber öğretmenimiz de sağlık tedbirlerinin uygulanmasında destek sağlayacaktır. Okullardaki tüm kapalı alanlar her gün dezenfekte edilecektir. Okullardaki sınıf ve tüm kapalı alanlarda bulunan kapı ve pencereler açılarak sık sık havalandırma sağlanacaktır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN