Küçük çocuklu anneler 'mini infaz' paketiyle cezaevine girmeyecek

Küçük çocuklu anneler 'mini infaz' paketiyle cezaevine girmeyecek

AK Parti, 4'üncü yargı paketinin yanı sıra cezaevlerinde görüntülü konuşmanın kaydedilmesi ve mahpuslara e-posta ile haberleşme hakkı veren 11 maddelik 'mini infaz' paketini Meclis'e sunmak için çalışıyor. Yeni pakete göre, 15 yaşından küçük çocuğu olan ve cezası 10 yıldan az anneler cezaevine girmeyecek.

AK Parti yargı paketi için çalışmalarını hızlandırdı. Bu paketlerden biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Meclis’e geleceğini açıkladığı 4'üncü yargı paketi. Buna göre, icra daireleri aracılığıyla çocuk teslimi uygulamasına son verilecek. Ayrımcılık ve nefret suçu için de TCK’da yeni düzenleme yapılacak.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın hazırladığı habere göre, düzenlemede eşe karşı işlenmiş suçlardaki ağırlaştırıcı sebepler boşanan eşi de kapsayacak şekilde genişletilecek. Bir kadını fiziki ya da haberleşme yoluyla ısrarlı bir şekilde takip eden kişiler cezalandırılacak.

‘Tutuklamada ölçülülük ve orantılılık’ ilkeleri doğrultusunda, katalog suçlar daraltılacak. İstinaf ceza dairelerine bozma yetkisi verilecek.

AK Parti’de bir başka hazırlık da infaz yasası ile ilgili. 11 maddelik infaz paketi çalışmalarında sona geldi. Pakette yer alan en önemli iki madde, mahpusların görüntülü konuşmalarının kaydedilmesi ve elektronik posta ile haberleşme hakkı verilmesi.

Paketteki bazı başlıklar şöyle:

*Ceza infaz kurumlarındaki izleme kurullarının raporları Kamu Denetçiliği’ne ve Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da gönderilecek.

*Cezasını çeken ya da koşullu salıverilen yabancı uyruklular, sınır dışı edilecek.

*15 yaşından küçük çocuğu olan anneler cezaevine girmeyebilecek. Çocuğun babasının ölmüş olması ya da cezaevinde olması durumunda annenin de işlediği bir suç nedeniyle cezaevine girmesi önlenecek. İnfazı ileri bir tarihe ertelenecek. Bu düzenleme 10 yıldan az ceza alan mahkumlar için geçerli olacak. Ayrıca bu durum, cezaevinde doğum yapan anneleri de kapsayacak.

*İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer alan, cezaevi nakillerinde ödeme gücü olmayanların ücretini devlet karşılayacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN