Muhalefetten asgari ücret tepkisi: Asgari ücretliler yine enflasyona ezdirildi

Muhalefetten asgari ücret tepkisi: Asgari ücretliler yine enflasyona ezdirildi

Asgari ücretin 5 bin 500 TL olarak açıklanmasına muhalefet partileri temsilcileri tepki gösterdi. Açlık sınırının bile 6 bin 391 TL olduğunu hatırlatan muhalefet temsilcileri, "Asgari ücretliler yine enflasyona ezdirildi" dedi.

Muhalefet partileri temsilcileri, asgari ücretin 5 bin 500 TL olarak açıklanmasına tepki gösterdi. Asgari Ücret Komisyonu'nun toplantılarının ardından asgari ücret temmuz zammı için mutabakat sağlanmış ve yeni rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Erdoğan, yeni asgari ücretin 5 bin 500 TL olacağını belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklanan rakamı eleştirdi. Altay, Türkiye'de 6 bin 391 TL olan açlık sınırına dikkat çekerek, "Açlık sınırının 6391 TL olduğu bir ülkede, 6770 TL'nin altındaki her rakam, zülümdür, emek hırsızlığıdır #asgariuecret" ifadelerini kullandı.

PAYLAN: ASGARİ ÜCRET AÇKIK SINIRININ ALTINDA

HDP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan da asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını ifade ederek, "Asgari ücreti açlık sınırının altında 5.500 TL yapmak vicdansızlıktır! Bu kararı alanları bir ay 5.500 TL ile geçinmeye davet ediyorum" dedi.

DEVA PARTİSİ: DAĞ FARE BİLE DOĞURMADI

DEVA Partisi Ekonomi Politikaları Başkanlığı tarafından yapılan paylaşımda da asgari ücrete yüzde 30 yapıldığını belirtilerek, "AÜ’de geçen yıla göre toplam artış %94,6. Bağımsız yıllık enflasyon %165 civarında. Açlık sınırındaki yıllık artış %123. AÜ şu andaki açlık sınırının bile 891 ₺ altında. 'Dağ fare bile doğurmadı. Asgari ücretliler yine enflasyona ezdirildi." değerlendirilmesi yapıldı.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ise asgari ücreti, "Kendilerine ‘ekonomistim’ diyenler, daha dört işlem yapıp asgari ücrete yapılan zammı hesaplayamıyor. Ama çakma ekonomist, o kadar çaresiz ki asgari ücretliyi enflasyona ezdiren bir zam oranını bile kendisi açıklıyor. Millet, sandıkta bunun hesabını soracak. Geliyor gelmekte olan." sözleri ile eleştirdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN