Ortaokul ve liselerde ortak sınavlar nasıl olacak? MEB örnek "konu soru dağılım tabloları" yayımladı

Ortaokul ve liselerde ortak sınavlar nasıl olacak? MEB örnek "konu soru dağılım tabloları" yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 9 Eylül 2023'te yeni bir Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ni yayımlayarak yürürlüğe soktu. Bu yönetmelikle, ülke genelindeki ortaokul ve liselerde gerçekleştirilecek ortak yazılı sınavlar için belli başlı kriterler belirlendi...

Yönetmeliğe göre; il, ilçe ve okul genelinde yapılacak ortak yazılı sınavlar, sınıf veya alan zümreleri ve ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri tarafından hazırlanacak konu soru dağılım tabloları doğrultusunda gerçekleştirilecek. MEB, bu tabloların nasıl oluşturulması gerektiği konusunda bir örnek seti yayımladı.

2-010.jpg

TEMEL EĞİTİM VE ORTAÖĞRETİMDEKİ ÖRNEK DAĞILIM TABLOLARI

Bu örnek set, temel eğitim ve ortaöğretimdeki farklı branş ve sınıf düzeylerini kapsıyor. Yayımlanan "konu soru dağılım tabloları", il ve ilçe bazında sınıf, alan zümreleri ve ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri için bir kılavuz niteliğinde.

ZÜMRELER VE MERKEZLER KENDİ DOKÜMANLARINI HAZIRLAYACAK

Sınıf ve alan zümreleri, yayımlanan bu örnek tabloları temel alarak kendi dokümanlarını oluşturacak. Ardından bu dokümanlar, ilgili kurum ve kuruluşlarca ilan edilecek.

Ortak Yazılı Sınavları İçin Açıklamalar ve Örnekler:
Okullarda gerçekleştirilecek ortak yazılı sınavlara dair detaylı bilgilere, açıklamalara ve örnek senaryo ve soru örneklerine "https://odsgm.meb.gov.tr/" adresinden erişilebilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN