Back To Top
Prof. Dr. Kadıoğlu: Kurak bir iklime gidiyoruz

Prof. Dr. Kadıoğlu: Kurak bir iklime gidiyoruz

Prof. Dr. Kadıoğlu: Kurak bir iklime gidiyoruz
- A +

İklim uzmanı Prof. Dr. Kadıoğlu, "İstanbul için kış ve kar kuraklığı önemli iki tehlike. O yüzden yaşam tarzımızı değiştirmemiz lazım" dedi.

İstanbul'da barajlarda doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesinde. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu,  "Kurak bir iklime gidiyoruz. Az kar yağışı ve az kış. Kış ve kar kuraklığı önemli iki tehlike. O yüzden  yaşam tarzımızı değiştirmemiz lazım" dedi.

İstanbul'un barajlarındaki doluluk bugün yüzde 35,65'le son 10 yılın en düşük seviyesinde.  Daha önce 10 yıllık dönemde  ölçülen en düşük doluluk 2016 yılının aynı tarihinde yüzde 37,33'tü. Yine 10 yıllık dönemde  ölçülen en yüksek doluluk oranı ise yüzde 70,57 olmuştu.

"KIŞ KURAKLIĞI İSTANBUL İÇİN TEHLİKELİ"

Kış kuraklığının İstanbul için tehlikeli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, "Tabii su yılının başı 1 Ekim. Aralık ayına girdik. Geçtiğimiz iki ayda fazla yağış almadı İstanbul. Aralık ayı ile beraber yağış aldık. Şimdi İstanbul, Akdeniz iklimine sahip bir şehir. Akdeniz ikliminde kışları yağış olur. Kış kuraklığı bizim için tehlikelidir. Ama tabii Aralık ayının birinci günü meteorolojik olarak da kışa girmiş oluyoruz. Yani kış daha yeni başladı. Astrolojik olarak da 21 Aralık´ta kış başlıyor. Böyle mevsimlerin başlangıçları var. Şimdi bu yağışlar tabii nereye yağdığı çok önemli. İstanbul´un su havzası Melen´den Istranca´ya kadar. Genellikle Trakya´ya yağış olmadı ama Melen tarafına yağış oluyor. İstanbul´un bir kısım suyu oradan temin edilebilecek" şeklinde konuştu.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN