Sarı sitenin birebir kopyasını yapıp dolandırdılar! Sıfır model 55 inç televizyonun bu kadar ucuz satılması zaten şüpheliydi

Sosyal medyada gördüğü satılık televizyon ilanı için satıcıyla iletişime geçen adam, sahibinden.com sitesine yönlendirilerek para ödemesi yaptı. Satıcı, paranın ulaşmadığını belirtip bir daha ödeme isteyince şüphelenen adam, sahibinden.com sitesinin birebir yapılan kopyasına ödeme yaptığı ve dolandırıldığını anladı. İşte detaylar...

Bartın'da yaşayan Şahin Özdemir, 2023 Eylül ayında sosyal paylaşım sitesi Facebook'un 'Marketplace' uygulamasında 8 bin 750 TL'ye satılan bir televizyonu görerek satan şahsa ulaştı.

Telefonla görüşen Şahin Özdemir, yaptığı pazarlık sonucu televizyon için 4 bin 400 TL'ye anlaştı. Karşıda görüştüğü ve isminin A.K. olduğunu belirten kişi, parayı göndermesi halinde televizyonu paketleyerek kargoya verebileceğini ifade etti.

internetten-alisveris-yaparken-dikat-edilmesi-gerekenler-10.jpg

Şahin Özdemir ise ürünü kargoya vermesi halinde parayı havale edebileceğini söyledi. Bunun üzerine ise şahıs, ilanın sahibinden.com adlı alışveriş sitesinin linkini göndererek, buradaki 'Param Güvende' uygulaması ile parayı havale edebileceğini, kendisine gelecek bildirimin ardından ürünü kargoyla göndereceğini kaydetti.

Bunun üzerine verilen bir başka kişinin hesap numarasına 'Param Güvende' uygulaması ile parayı gönderdiğini belirten Şahin Özdemir, bir süre sonra tekrar aradığı kişiye havaleyi yaptığını söyleyerek ürünün çıkartılmasını istedi.

internetten-alisveris-yaparken-dikat-edilmesi-gerekenler-8.jpg

BAŞKA BİR UYGULAMAYA YÖNLENDİRİP PARA YATIRMASINI İSTEDİ

Kendisine atılan link üzerinden 'Param Güvende' uygulaması ile parayı ödediğini ifade eden Şahin Özdemir, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Facebook'un Marketplace uygulamasında gördüğüm bir ilan için fiyat verdik. Yazıştık anlaştık. Ödemeyi nasıl yapacağımı sorduğumda, ilanım sahibinden.com da olduğunu ve linki göndereceğini söyledi. 'Param Güvende' uygulaması üzerinden parayı gönderebileceğimi söyledi.

250 TL de uygulama için yatırmamı söyledi. Ben de ilandaki param güvende ile anlaştığımız televizyon fiyatını gönderdim. Gönderirken, bir başkası adına parayı havale ediyorsunuz. Daha sonra güya sahibinden.com aracılığıyla bu arkadaşa bildirim gidecekti.

Bu kişi de anlaştığımız televizyonu bize gönderecekti. Biz parayı havale ettim, aradan birkaç saat geçince televizyonun sahibini aradım. Parayı gönderdiğimi söyleyerek, bildirimin gelip gelmediğini sordum. Bildirimin gelmediğini söylediler."

internetten-alisveris-yaparken-dikat-edilmesi-gerekenler-9.jpg

SAHİBİNDEN SİTESİNİN BİREBİR KOPYASINI YAPMIŞLAR

Şahsı tekrar arayan Şahin Özdemir'e ise bu kez, "Paran askıda kalmış" denilerek tekrar aynı rakamın gönderilmesini istedi. Bunun üzerine dolandırıldığını düşünen Şahin Özdemir, alışveriş sitesinin müşteri hizmetlerine ulaşınca dolandırıldığını anladı.

Şahin Özdemir, şunları söyledi:

"Tekrar aradığımda, 'İşlemi yanlış yapmışsın. Parayı tekrar havale etmen lazım, açıklamaları yanlış girmişsin. Paran askıdaymış. Aynı parayı tekrar havale edersen, önceki parayı sana iade edecekler. Para bana ulaşınca televizyonu kargoyu vereceğim' dedi.

Öyle şey olmayacağını söyleyerek, paramın iade edilmesini istedim. 'Param geri gönderilince tekrar söylediğiniz açıklamaları yaparak, parayı yeniden göndereyim' dedim. 'Öyle olmaz, bir daha göndermen lazım' dediler. Ben de anladım ki, bu işte bir iş var. Parayı göndermedim.

Daha sonra ise verdiği ilan numarasını sahibinden.com'a girdiğimde, böyle bir ilan olmadığını gördüm. sahibinden.com'u aradım, görevli ile irtibata geçtim. İlan numarasını verdiğimde, böyle bir ilanın olmadığını, kendi sitelerinin kopyalanmış, sahte olduğunu öğrendim."

Yaşanan olayın ardından bir süre şahsın telefonuna ulaşamayan Şahin Özdemir'e daha sonra tekrar kendisine ulaşan şahıslar tarafından tekrar tekrar aynı paranın gönderilmesi halinde televizyonun gönderileceği söylendi. Tekrar tekrar para istenen Şahin Özdemir, evlerinin bulunduğu bölgedeki jandarma karakoluna başvurarak, şahıslardan şikayetçi oldu.

internetten-alisveris-yaparken-dikat-edilmesi-gerekenler-1.jpg

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN NELERE DİKAT EDİLMELİ?

Kendisini dolandırılanların bir an önce yakalanmasını isteyen Şahin Özdemir, kendisi gibi bir başkalarının dolandırılmaması için ise vatandaşlara çağrıda bulunarak şunları söyledi:

"Zaman maalesef kötü, güven ortadan kalkmış. Gözünüzle görmediğiniz, elinizle dokunmadığınız malı almayın. Ucuzluğunuza heves etmeyin. Bu zamanda böyle insanlar çok. İnsanların iyi niyetini suiistimal ediyorlar. Hele ki internet sitesi üzerinden alışveriş etmeyin. Özellikle kurumsal bir firmanın güvencesi altına alınmayan ürünü almayın."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN