Sedat Peker davasında tutuklu sanık Ercan Ekşi mahkemeye çıktı

Sedat Peker davasında tutuklu sanık Ercan Ekşi mahkemeye çıktı

Sedat Peker’in de sanıkları arasında yer aldığı suç örgütü davasında ilk savunmayı yapan tutuklu sanık Ercan Ekşi, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. 'Sedat Peker'in evimdeki iftar yemeğine geldiği doğrudur, fakat hiçbir alacak verecek meselesiyle alakam yoktur. Kendisi de beni zaman zaman uyarmıştır. 'Birlikte fotoğraflarımız var, sana sıkıntı olmasın' demiştir. Ben üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum" diyen tutuklu sanık Ekşi, tahliyesini talep etti.

Sedat Peker'in elebaşılığını yaptığı suç örgütüne yönelik haklarında dava açılan 2'si firari, 26'sı tutuklu 92 sanığın yargılanmasına başlandı. SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan tutuklu sanık Ercan Ekşi, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

Sanık Ekşi, iddianamede bahsedilen 6 eylemle ilgili tüm suçlamaları da kabul etmediğini söyledi.

Liderliğini kırmızı bültenle aranan Sedat Peker’in yaptığı öne sürülen suç örgütüne yönelik dava, İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün başladı. Duruşmaya 15 tutuklu sanık getirilirken diğer tutuklu sanıklar ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı. 52 tutuksuz sanık, müştekiler ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

TUTUKLU SANIKLARDAN İLKİ SAVUNMASINI YAPTI

SEGBİS sistemiyle Elazığ'daki cezaevinden mahkeme salonuna bağlanarak savunmasını yapan tutuklu sanık Ercan Ekşi, “Ben örgütün de yağmanın da ne olduğunu cezaevine girdikten sonra öğrendim. Üzerime atılı ithamların tamamı ticari hayatımla ilgili görüşmelerden ibarettir. Ben, 300 bin kişilik bir ailenin soyadını taşıyorum. Kesinlikle kimsenin alacak vereceğine müdahil olmadım. Benim Sedat Peker ile ilgili ticari ortaklığım, para alışverişim yoktur. Mağdurum ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Sedat Peker'in kendisine herhangi bir talimatı olmadığını söyleyen Ekşi, kimseyi tehdit etmediğini, kimsenin alacak ve vereceğine müdahil olmadığını söyledi. Ekşi, mahkeme başkanının emniyetteki ifadelerini okuması üzerine, “Benim üzerimde çok büyük baskı var. 16 saat gözaltında kaldım. Ben önayak olmadım” diye konuştu.

"BEN HİÇBİR ŞEKİLDE TELEFECİLİK YAPMADIM"

Mahkeme başkanının, müştekilerin iş yerlerinin yağmalanmasına ilişkin diğer bazı sanıklarla telefon görüşmeleri yaptığını söylemesi ve bu görüşmeleri açıklamasını istemesi üzerine Ercan Ekşi, "Ben hiçbir şekilde telefecilik yapmadım. Sedat Peker'in evimdeki iftar yemeğine geldiği doğrudur, fakat hiçbir alacak verecek meselesiyle alakam yoktur. Kendisi de beni zaman zaman uyarmıştır. 'Birlikte fotoğraflarımız var, sana sıkıntı olmasın' demiştir. Ben üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Firari sanık Sedat Peker'in avukatı da sanık Ercan Ekşi'ye, herhangi bir alacak verecek olayına, Peker'in şahsi menfaat elde edeceği bir ilişkiye tanıklık edip etmediğini sordu.

Sanık Ekşi ise “Sedat Peker'i tanıdığım dönemde hiçbir zaman alacak verecek konusuna dahil olduğunu görmedim. Kendisinden hiçbir şekilde talimat almadım, kimseye talimat vermedim” diye cevap verdi.

"BEN KENDİSİNİ İŞ ADAMI OLARAK GÖRDÜM"

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 15 tutuklu sanık getirildi. Diğer tutuklu sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlanırken 52 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada müştekiler ve taraf avukatları da hazır bulundu.

Sabah 09.30 gibi başlayan duruşmada kimlik tespiti yapıldı ve 1 sanığın savunması alındı. Öğle arasının ardından savunma yapan tutuklu sanık Özgür Altay, Sedat Peker'le düzenlenen bir gecede çalıştığını belirterek "Ben kendisini iş adamı, bir siyasi figür olarak gördüm. Sedat Peker ile görüştüğümüz günlerde suç işlediğine şahit olmadım. Hiçbir suça karışmadım. Sedat Peker'i suç örgütü olarak tanımadım. İsnat edilen hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Tutuklu sanık Sezgin Yavaş ise işsiz kaldığı dönemde tanıştığı Peker'den iş istediğini kaydederek, "Çalıştığım süre boyunca hiçbir suç ve suç unsuruna rastlamadım. Hayatım boyunca hiçbir zaman silah sahibi olmadım. Hakkımda suç örgütü kurmak, yönetmek ve yağma suçları mevcut. Ben bu suçları işleseydim kaçabilirdim. 9 aydır cezaevinde yatmaktayım. Çocuklarımın küçük olması sebebiyle ailemin ihtiyaçları var. Tahliyemi talep ediyorum" şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Dursun Bayhan da savunmasında 7 aydır suçsuz yere yattığını iddia ederek tahliyesini talep etti. Duruşma 4 sanığın savunmasının alınmasının ardından yarın görülmek üzere ertelendi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN