SGK prim borç yapılandırması bekleyen EYT'lilere üzücü haber! Kapsam dışı tutuldu!

SGK prim borç yapılandırması bekleyen EYT'lilere üzücü haber! Kapsam dışı tutuldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı vergi affı ve borç yapılandırma imkanından milyonlarca vatandaş yararlanacak. Fakat prim borçlarının da yapılandırılmasını bekleyen EYT'lilere ne yazık ki kötü haber geldi. İşte detaylar...

Seçime sayılı günler kala iktidar, son yılların en kapsamlı vergi affını çıkarmaya hazırlanıyor. Vergi borçları ve kamu cezaları affedilecek ya da yapılandırılacak.

Vergi affında 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçları da yapılandırma kapsamına alınacak fakat EYT dahilindeki prim borçları kapsam dışı tutulacak.

EYT PRİM BORCU YAPILANDIRILABİLİR Mİ?

TRT Haber'de yer alan habere göre, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Yapılandırma dediğimiz, sigorta primleri açısından olan mesele. İşverenlerin kendi borçlarını ödeme meselesi. İşverenin eğer sigorta primlerine dair borcu varsa bu borçlarında yapılandırmaya gidip avantajlı bir konumda kalabilir" dedi.

EYT'DE PRİM BORÇLANMASI NASIL OLUYOR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, EYT'lilerin prim borçlarının yapılandırma kapsamında olmadığı yönündeki açıklamalarına da değinen Zengin, şunları söyledi:

"Bir sigortalı 'şu kadar güne ihtiyacım var, ben bunu yapılandırma kapsamında borçlanıp gün almak istiyorum' diyemiyor. EYT kapsamı dediğimiz kişinin kendi sigorta prim gün sayısını artırma imkanları yasada sayılıyor. Askerlik, doğum, yurt dışı gibi borçlanma türleri."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN