Simsiyah akan Çorlu Deresi ağır koku yayıyor

Simsiyah akan Çorlu Deresi ağır koku yayıyor

Ergene Nehri'nin önemli kollarından Çorlu Deresi, endüstriyel atıklar nedeniyle simsiyah akıyor ve çevreye ağır koku yayıyor. Çevre sakinleri özellikle tam kapanma döneminde koku nedeniyle evlerinde oturamadıklarını belirterek havalar daha fazla ısınmadan önce önlem alınmasını istiyor.

Trakya'da, kirliliğiyle gündeme gelen Ergene Nehri'nin önemli kollarından biri olan Çorlu Deresi, endüstriyel atıklar nedeniyle simsiyah akmaya başladı. Çorlu Deresi'nin geçtiği Sağlık Mahallesi'nde yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor. Mahalle sakinleri havanın ısınmasıyla simsiyah akan derenin ağır kokusunun artması nedeniyle bir an önce önlem alınmasını istiyor.

2-001.jpg

Duyulan ağır koku nedeniyle evlerinde oturamadıklarını dile getiren mahalleliler, sokağa çıkma yasağının da olduğu bu dönemde zorluk yaşadıklarını aktarıyor.

3.jpg
Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer

Çorlu Deresi'nin endüstriyel atıklarla kirlendiğini söyleyen Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, "Bu bölge hem tarımsal faaliyetlerin hem endüstriyel faaliyetlerin yoğun olduğu bölgedir. Pandemi devresinde geçen yıl bu zamanlarda endüstriyel faaliyetlerde kısıtlama meydana gelmişti. Bu kısıtlamanın oluşmasıyla pandemi sürecinde endüstriyel faaliyetler de azaldığından atık suların miktarında azalma meydana gelmişti ki bu bölgede özellikle Velimeşe, Çerkezköy ve Türkgücü gibi OSB'lerde yüzde 54'e varan atık su deşarjında azalma meydana gelmişti. Bu da bir anlamda doğanın kendi kendini temizlemesi için fırsat olmuştu o zamanlarda.

1-001.jpg

'ATIK SU KİRLİLİĞİ OLUŞMAYA DEVAM EDİYOR'

Geçen günlerden bugüne kadar endüstriyel faaliyetlerin de artmasıyla yine pandemi devam ediyor ama endüstriyel faaliyetlerdeki kısıtlamalar ortadan kalktı. Dolayısıyla tam kapasite çalışmasa bile sanayi tesisleri eski kapasitelerine ulaşmış durumdalar. Bu da doğal olarak Ergene Nehri'ni besleyen dereler üzerinden atık su kirliliğini oluşturmaya devam ediyor" dedi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN