Back To Top
Son dakika! Ahmet Davutoğlu istifa açıklaması tam metni | İşte istifa ettiği görüntüler

Son dakika! Ahmet Davutoğlu istifa açıklaması tam metni | İşte istifa ettiği görüntüler

 - Son Güncelleme: 13.09.2019 Cuma 11:53
Son dakika! Ahmet Davutoğlu istifa açıklaması tam metni | İşte istifa ettiği görüntüler
- A +

Son dakika haberi! AK Parti'nin 2. Genel Başkanı, eski Başbakan, 60. ve 61. hükûmetinde Dışişleri Bakanı olarak görev alan Ahmet Davutoğlu, bugün yaptığı açıklamanın ardından istifa etti. İşte Ahmet Davutoğlu’nun istifa açıklamasının tam metni…

Son dakika! AK Parti’den kendisi ve birkaç isim için çıkan ihraç kararının ardından düzenlediği basın toplantısıyla partiden istifa ettiğini açıklayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti içerisinde dile getirdiği uyarıları basın yoluyla da açıklamasına tahammül edilemediğini ve AK Parti’nin kurucu değerlerinden uzaklaştığını vurgulayarak, bu kararı aldığını söyledi. İşte Davutoğlu’nun istifa ettiğini açıkladığı o görüntüler…

AK Parti'nin başlattığı ihraç süreciyle ilgili basın toplantısı yapan Eski Başbakan Davutoğlu, siyaset yapma imkanı kalmadığını belirterek istifasını açıkladı. Davutoğlu "Konuşmalarımızda partimiz, cumhurbaşkanımız, ülkemiz dememize rağmen, ihanet, proje gibi ithamlara maruz bırakıldık. İhraçla ilgili hiçbir somut gerekçe yok. Siyaset yapma imkanı kalmadı. Yeni bir başlangıç için istifa ediyorum" dedi.

Eski Başbakan ve AK Parti'nin ikinci Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin başlattığı ihraç süreciyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu AK Parti'de siyaset yapma imkanı kalmadığını gerekçe göstererek istifa ettiğini açıkladı.

Davutoğlu, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu tarafından ihraç istemiyle disipline sevk edilmesi sonrası ilk kez kameraların karşısına geçti. Davutoğlu açıklamasını Türkiye silüeti önünde yaptı.

Davutoğlu, konuşmasına "Partimiz, cumhurbaşkanımız, ülkemiz dememize rağmen, ihanet, proje gibi ithamlara maruz bırakıldık" sözleriyle başladı. Kendisi ve arkadaşlarına yönelik eleştirilerle ilgili konuşurken sesi titreyen Davutoğlu, ihanetle suçlandıklarını ve partide siyaset yapma imkanı kalmadığını söyledi.

AHMET DAVUTOĞLU'YLA İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Aziz milletimizin bütün fertleriyle hasbihal etmek ve düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz.

AK Parti, milletimizin yüz yıllık özleminin tezahürü olan politikalarla önemli hizmetlerde bulundu. AK Parti'nin tılsımı, ortak akla ve ahlaki tutarlılığa verdiği önemden kaynaklanıyordu.

Ancak son yıllarda AK Parti milletimizin gönlünde taht kurmasına vesile olan söylem ve politikalardan uzaklaştı. AK Parti yönetiminin öncelik, söylem ve politikaları değişti. Demokratik siyasetin temelinde farklılıkların ifade edilmesi bulunmaktadır.

Genel Başkanlığı bııraktığımız günden itibaren aksaklıkları sözlü ve yazılı olarak yetkili makamlarla paylaştık. Önerilerimiz dikkate alınmamasına reğmen açıklamalarda bulunmadık. Gönül kırmamaya özen gösterdik.

31 Mart seçimlerinde hem ittifak yaptığı partiye hem de rekabet içindeki partilere oy kaybetti. Daha önceki eleştirilerimizden habersiz olan tabanımız bizleri de sorguluyordu.

19-09/13/ahmet-davutoglujpggg.jpg

"NİYETİMİZ BÖLMEK DEĞİL, YENİLEMEKTİ"

Niyetimiz bölmek değil, partimizin kurucu ilkeler çerçevesinde yenilenmesine imkan sunmaktı.

Konuşmalarımıza önyargısız şekilde bakıldığında hiçbir hakaretin olmadığı görülecektir. Sözlerimiz açık, tespitlerimiz net, tavsiyelerimiz saimimi.

"Partimiz, sayın Cumhurbaşkanımız, davamız" dememize rağmen, ihanet, bölücülük gibi ifadelere maruz bırakıldık ve bedel ödemekle tehdit edildik.

Samimi insanların isimleri video kliplerinde değil milletin gönlünde yaşar. Bizi unutturabilmek için iki seçim sürecinin yaşandığı dönemde genç-yaşlı, kadın-erkek, zengin-fakir, doğulu-batılı milyonlarca vefakâr AK Partilinin hakkına girdiler.

Bir siyasi parti için en ağır kararları içeren bu metin, birçok tutarsız ifadeler barındırıyordu. İhraç tebligatı, İlkelerden koptuğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur.

AK Parti'nin kurucu iddialarından, ilkelerinden vazgeçtiği gün olarak tarihe geçti. 15 Temmuz direnişini organize etmiş il başkanlarımızı ihraç etmek çok vahim bir karardır. Eleştirilerimizi dikkate almak yerine ihraç kararına gerekçe kılan yönetim, tarih önünde bunun hesabını verecektir.

Mevcut AK Parti yönetimi, 18 yıl önce kurulan AK Parti'yi tasfiye etmiştir. Dar bir kadronun kontrolüne girmiş AK Parti'nin sorunlara çözüm bulma imkanı kalmamıştır."

İHRACI İSTENEN DİĞER İSİMLER DE İSTİFA ETTİ

İhracı istenen diğer isimler eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, eski Sakarya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, eski İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı, eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı da partiden istifa etti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN