Erdoğan: Almanya'da Fransa'da yiyecek bulamıyorlar

Erdoğan: Almanya'da Fransa'da yiyecek bulamıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel enerji fiyatlarını Türkiye ile kıyaslayarak, ''Küresel düzeyde enerji fiyatları fahiş oranda arttığı halde biz bunları 3'te biri 5'te biri oranda yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz. Amerika'nın halini, İngiltere'nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok benzin. Aynı şekilde Almanya'da kuyruklar, Fransa'da kuyruklar... Yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülilah Türkiye'de böyle bir sorun yok'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana'da, Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi temel atma ve toplu açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji fiyatlarına gelen zamları Amerika ve İngiltere'deki benzin kuyrukları üzerinden değerlendirerek Türkiye'de böyle bir sorunun olmadığını belirtti.

Erdoğan, ''Küresel düzeyde enerji, mal ve hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bizde bunları kendi hizmetlerimize üçte biri, beşte biri oranında ancak yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz. Amerika'nın halini, İngiltere'nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok benzin. Aynı şekilde Almanya'da kuyruklar, Fransa'da kuyruklar... Yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülilah Türkiye'de böyle bir sorun yok'' dedi.

'BAY KEMAL, "FABRİKA VAR MI?" DİYORDUN, BAK İŞTE AÇIYORUZ'

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

''Yaklaşık 2,2 milyar liralık kamu yatırımı ile 1,8 milyar liralık özel sektör yatırımlarının açılışını yapıyoruz. Buradaki üretilen polipropilen ülkemizin ithalatının yüzde 20'sini karşılayacak, cari açığa 250 milyon dolarlık katkı yapacak.

Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde 26 fabrikamızın açılışını yapıyoruz. Bay Kemal, "Fabrika var mı?" diyordun, bak işte açıyoruz. Bu fabrikaların her birinin müteşebbislerine şükranlarımı sunuyorum.

Biz hükümet olarak katkılarından dolayı işçilerimize olan teşekkürümüzü kamu toplu iş sözleşmesindeki yüksek zam oranlarıyla ifade ettik. Özel sektörümüzün de aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında yüzlerce sanayi tesisini hizmete açarak iş dünyamızın dinamizmine şahit olduk. Bugün de Adana'da 26 fabrikayla bu kervana yeni katarlar ilave ediyoruz.

ERDOĞAN YATIRIMCILARA SESLENDİ

Yükselen her yeni fabrika bacası geleceğimize daha güvenli bakmamızı sağlıyor. Ülkemizdeki OSB sayılarının 325'e ulaşması iş dünyamızın yatırım ve üretim iştahının artarak sürdüğünü gösteriyor.

Ceyhan Endüstri Bölgesi gibi 23 tane büyük ölçekli yatırım içeren projeyi de hayata geçirdik. Endüstri bölgelerindeki tüm yatırımlar tamamlandığında sağlayacağı 83 bin ilave istihdam yanında dış ticaretimize yıllık 23 milyar dolar pozitif katkı yapacak.

Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm yatırımcıları Türkiye'nin kendilerine sunduğu imkanları ve fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum.

Yeşil Kalkınma Devrimi ile sanayiden ihracata her alanda ülkemizi yeni bir seviyeye çıkartıyoruz.

'ELHAMDÜLİLAH TÜRKİYE'DE BÖYLE BİR SORUN YOK'

Küresel düzeyde enerji, mal ve hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bizde bunları kendi hizmetlerimize üçte biri, beşte biri oranında ancak yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz. Amerika'nın halini, İngiltere'nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok benzin. Aynı şekilde Almanya'da kuyruklar, Fransa'da kuyruklar... Yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülilah Türkiye'de böyle bir sorun yok.''

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN