Back To Top
Son dakika! Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini Putin ile atacağız

Son dakika! Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini Putin ile atacağız

 - Son Güncelleme: 20.03.2018 Salı 17:57
Son dakika! Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali\'nin temelini Putin ile atacağız
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Doğalgaz Dağıtım Töreni'nde yaptığı açıklamada, Akkuyu Nükleer Santrali'nin altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyleyerek, "Altyapı çalışmaları tamamlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini çok yakında değerli dostum Sayın Putin ile birlikte atmayı planlıyoruz. Nitekim kendisi ile bu konuyu dün telefonda da görüşme fırsatım oldu" dedi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının "101 İlçeye Doğalgaz Dağıtım Töreni"ne katıldı.

Erdoğan, dolardaki yükselişe ilişkin "Ekonomimiz dövizde zaman zaman yaşanan ve hiç bir rasyonel temele dayanmayan dalgalanmalara rağmen hedeflerine doğru gelişmesini sürdürüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının acıkça provokasyon kokan hamlelerine rağmen uluslararası yatırımcılar her gün ülkemizi ziyaret ediyor yeni yatırımların görüşmelerini yapıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın koordinasyonunda düzenlenen "101 Yerleşim Yerine Doğalgaz Hizmete Alım Töreni"nde konuştu. Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin Erdoğan,

"İnşallah alt yapı çalışmaları tamamlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatına bu yıl başlıyoruz. Santralin temelini çok yakında değerli dostum Sayın Putin ile beraber atmayı planlıyoruz. Kendisi ile bu konuyu da konuştuk" dedi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Bu gurur verici tören vesilesi ile sizleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. 201 yerleşim yeri ve burada yaşayan 2.5 milyon vatandaşımıza hayırlı olmasını dilemiştik. Bu temnennimizi tekrar ediyoruz. Doğalgaz kullanan ilçe ve belde sayısını 400'ün üzerine çıkarmış bulunuyoruz.

62 milyon vatandaşımızın, doğalgazın konforundan faydalanıyor olmasını çok önemli görüyorum. 2018 yılında da 1.8 milyar liralık yatırım ile 2.5 milyon vatandaşımızın yaşadığı 94 ilçeye daha doğalgaz arzına yönelik çalışmalarımız devam ediyoruz.

'DOĞALGAZIN ULAŞMADIĞI HİÇBİR İLİMİZ KALMAYACAK'

'Doğalgazın ulaşmadığı hiçbir ilimiz kalmayacak'

Şırnak, Hakkari ve Artvin'e de bu hizmeti götürüyor, 81 ilin tamamını doğalgaz ile buluşturmuş oluyoruz. 2018 yılında doğalgazın ulaşmadığı hiçbir ilimiz kalmayacak.

Doğalgaz arzı sağlanan kişi sayısı 64.5 milyona çıkacak. Şimdiden tüm hizmetlerin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu başarıların altında imzası olan Enerji Bakanımız ve ekibi başta olmak üzere tüm kurumumuza ve dağıtım şirketlerine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Doğalgaz kaynakları noktasında toplam yatırım miktarı yaklaşık 172 milyar lirayı buluyor. Bunun 41.3 milyar lirasını bizzat kamu yatırımları oluşturuyor. Doğalgaz sektöründe ise dağıtım şirketlerinin yaptığı yatırım tutarı 11.2 milyar lirayı aşmıştır.

YENİ PROJELER DEVREYE GİRİYOR

Ülkemizin enerji bağımlılığını azaltacak, kaynak ve güzergah çeşitliliğini sağlayacak birçok kritik adımın atıldığını görüyoruz. Mevcut doğalgaz ve petrol boru hatlarımıza ilaveten TANAP, Türk Akımı, Kuzey Irak, Doğu Akdeniz boru hattı gibi projeler bu amaçla geliştirildi. TANAP'ın bu yıl faaliyete geçmesini planlıyoruz.

Bu hattın devamı niteliğindeki hattın da 2020 yılında devreye girmesini bekliyoruz. Türk Akımı, ilk hattın kıyılarımıza bu sene ulaşmasını, 2019 sonunda da ilk gazı almayı ümit ediyoruz.

2017 senesinde görüldüğü üzere ülkemiz dünyada en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alıyor. Enerji talebi de buna göre artış kaydedecektir.

Altyapı çalışmaları tamamlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini çok yakında değerli dostum Sayın Putin ile birlikte atmayı planlıyoruz. Nitekim kendisi ile bu konuyu dün telefonda da görüşme fırsatım oldu.

Bu arada ülkemizin güvenlik hassasiyetinin başka yerlere kaymasından yararlanarak Ege ve Kıbrıs olmak üzere fırsatçılık yapmaya kalkanlara da izin vermedik

Kıbrıs açıklarında Türkiye'ye rağmen yürütülmeye çalışılan sondaj çalışmalarındaki net tavrımız umarım birilerine ders olmuştur. Burada beraber adım atacağız, oradan çıkan ürünün miktarı nedir ne değildir bu da beraber.

Türkiye hem içeride hem dışarıda önüne çıkan engelleri birer birer aşarak 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyor.

Bu ülke hem terörün her çeşidi ile mücadele edebilme kabiliyetine sahiptir; hem ekonomik büyümesini sürdürülebilecek hem de birliğini koruyup yüceltecek güce sahiptir.

Son olarak Afrin'de elde ettiğimzi başarı bunun ispatlarından biridir. Son netice şu, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 655. Yurtiçinde son 2 günde yapılan operasyonlarda da yine 23 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Törende ilk olarak sözü alan Başbakan Binali Yıldırım ise şu açıklamalarda bulundu:

Yatırım üstüne yaptırım yapmaya devam ediyorsunuz. 16 yılda enerjide nereden nereye geldiğimizi ifade ettik. Doğalgaz sektöründe Türkiye, güçlü siyasi ile Ak Parti iktidarında önemli adımlar attı. Bugün de 101 yerleşim yeri ve ilçemize bu töreni icra ediyoruz. Doğalgazımız hayırlı uğurlu olsun.

Bölünmüş yolları olan iller sayısı doğalgazdan önde gidiyordu şimdi tam tersi oldu, bunun için bakanımızı tebrik ediyorum. Bölünmüş yol bağlanmayan ilçemiz kalmayacak. Halihazırda 400'ün üzerinde ilçe ve beldede doğalgaz mevcut.


2017 yılında 1 milyar 200 milyon liralık yatırım yapıldı. 13 bin 500 kilometreyi aşan bir dağıtım ağı kuruldu. Yapılan çalışmalar ile doğalgaz dağıtım şebekesi 62 milyon vatandaşa hizmet verir hale geldi. Nüfusumuzun yüzde 77'si artık doğalgaz kullanıyor

Türkiye, Ak Parti iktidarı ile küresel ekonomik sistemde söz sahibi olan ülkeler haline gelmiştir. G20 ülkeleri arasında yer alan Türkiye, son 16 yılda dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirmiş ülkedir. Bu durum doğal olarak enerji talebini de hızlı bir şekilde beraberinde getirmiştir. Enerji arz güvenliğini de sağlamak, enerji kaynağını çeşitlendirmek için de projeler gerçekleştiriyoruz.

Ortadoğu ve Hazar Havzası başta olmak üzere, dünyanın hazırlanmış doğalgaz rezervlerinin 3'te 2'sinin bulunduğu bölgede yer alıyoruz. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattını bu dönemde hayata geçirdik. TANAP projesini de inşallah bu yıl içerisinde tamamlamış olacağız. Sonra da Balkanlar ve Avrupa'ya doğru iletmiş olacağız.

Türkmen gazının da bu proejnin bir parçası olması için Enerji Bakanlığımız çalışmaları devam ettiriyor. Bu projelerle ilgili çalışmalar olumlu bir şekilde sürüyor. Avrupa doğalgaz piyasasındaki gelişmeler de ikinci adımı olarak değerlendirilecek.

Ülkemizin doğalgaz ve enerji ticaret merkezi haline gelebilmesi için önemli yatırımları hayata geçiriyoruz. Rusya Federasyonu ile Akkuyu Güç Santrali, diğer bir güç santrali projesi için anlaşmaları yaptık. Şimdi 3'ncü nükleer santral projesini hayata geçirmek için çalışmalarımız sürüyor.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN