NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Mutabakat İsveç ve Finlandiya'nın önünü açtı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Mutabakat İsveç ve Finlandiya'nın önünü açtı

İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi'nde NATO ülkelerinin liderleri, İsveç ve Finlandiya'yı ittifaka katılmaya davet etme kararı aldı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg kararı "Dün Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile yapılan anlaşma bu kararımızın yolunu açmıştır" açıklamasıyla duyurdu.

İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi'nde NATO üyeleri, İsveç ve Finlandiya'yı üyeliğe davet etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün akşam Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan anlaşma ile davet kararı yolunun açıldığını belirtti.

Üç ülkenin imzaladığı anlaşma hakkında konuşan Stoltenberg "Dün Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile yapılan anlaşma bu kararımızın yolunu açmıştır. Türkiye İsveç ve Finlandiya'ya teşekkür etmek istiyorum. Davetimizi kabul ettiler. Bu Türkiye için iyi bir anlaşmadır. Bu Finlandiya ve İsveç için de iyi bir anlaşmadır. Bu NATO için de iyi bir anlaşmadır." açıklamasında bulundu.

"FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İ NATO ÜYESİ OLMAK ÜZERE DAVET ETMEYE KARAR VERDİK"

Finlandiya ve İsveç'i NATO üyesi olmaya davet ettiklerini duyuran Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç'i NATO üyesi olmak üzere davet etmeye karar verdik. Rusya derhal savaşa son vermeli ve Ukrayna'dan çekilmeli. Rusya'nın saldırganlığına karşı Ukrayna'ya desteğimiz sürecek" diye konuştu.

Rusya'yı NATO müttefiklerinin güvenliğine 'en büyük tehdit' olarak tanımlayan Stoltenberg açıklamalarını şu şekilde noktaladı:

"Rusya ile kötüleşen ilişkileri yansıtan yeni bir stratejik konsepti kabul ettik. Savunma ve caydırıcılığımızı büyük ölçüde güçlendireceğiz. Müttefiklerimizin güvenliğine en büyük ve doğrudan tehdit Rusya'dır.

Dünyanın dört bir tarafında stratejik olarak adımlar anılmakta. Yeni stratejik konsepti de belirlendi. En son 2010'da güncellenmişti. 2010'a kıyasla değişiklikler de görülüyor. Rusya'nın saldırganlığı bizi hedef almakta. Çin'e de tek kelime ile atıfta bulunduk."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN