Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yurttan atıldı

İstanbul'da KYK yurdunda kalan üniversitesi öğrencisi Burak Başer, bir aylık yurt ücretini ödeyememesi ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yurttan atıldı. Durumu protesto etmek için yurt önünde oturma eylemine başlayan 19 yaşındaki genç, parasız eğitim çağırısında bulundu.

İstanbul'da Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu'nda kalan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Burak Başer, bir aylık yurt ücretini ödeyememesi nedeniyle 19 Ekim 2022 tarihini yurttan çıkarıldı.

Yaşadıklarını sosyal medyada paylaştığı video ile anlatan 19 yaşındaki öğrencinin, bu paylaşımı gerekçe gösterilerek, misafir olarak 10 gün ek kalma süresi tanınan yurttan 25 Ekim 2022 günü tamamen ilişiği kesildi.

Yurttan çıkarılmasının ardından Burak Başer, Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu'nun önünde oturma eylemi yapmaya başladı.

burak-baser-kimdir-kac-yasinda-nereli.jpg
Burak Başer

"BU YAŞADIĞIM ADALETSİZLİĞİ KABUL ETMİYORUM"

Yaşadığı mağduriyetini anlatan Burak Başer, Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu'na geri alınmak istediğini belirterek şunları söyledi:

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'da okuyorum, basın ve yayın öğrencisiyim. Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu'nda kalıyorum. Yurdun parasını bir ay geciktirdiğim gerekçesiyle yurttan atıldım.

Ama 10 gün daha misafir öğrenci olarak yurtta kalacaktım. Ama o da engellendi. Sosyal medyada paylaştığım video, yurttan atılma gerekçesi sayıldı. Yurt müdürü tarafından, 'Tweet attın' denilerek ikinci kez yurttan atıldım.

Bu yaşadığım adaletsizliği kabul etmiyorum. O yüzden oturma eylemine başladım. Pazartesi ve perşembe günleri 16.00 ile 18.00 saatleri arasında oturma eylemi ve basın açıklaması yaptım.

Her pazartesi ve perşembe, bu talebim karşılanana kadar, yani barınma hakkım tekrar geri verilene kadar mücadelemi sürdüreceğim.

burak-baser-esenyurt-kyk-yurdu-oturma-eylemi.jpg

"TWEET ATMAK YURTTAN ATILMA GEREKÇESİ SAYILAMAZ"

Temel iki tane talebim var. İlki; bu yurda geri alınmak istiyorum. Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu'na geri alınmak istiyorum. Yani yurdun parasını bir ay geciktirmek yurttan atılma sebebi sayılamaz, tweet atmak yurttan atılma gerekçesi sayılamaz.

Bu yönüyle ilk talebim, benim barınma hakkımın ve benim gibi barınamayan bütün öğrenci arkadaşlarımın barınma hakkının sağlanması ve diğer talebim de parasız eğitim.

"KYK BURSUYLA GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Bugün bu kredi ile geçinmemiz mümkün değil. Bize dayattıkları şey şu; 850 lira kredi alıyorum, 375 TL'sini yurda veriyorum. Diyorlar ki yani, '400-500 lira ile ihtiyaçlarını karşıla'. Bu zaten mümkün değil.

Giderleri hesaplıyorsun, 1500 liradan fazla gider oluyor, kişisel temel ihtiyaçları saydığımızda. Bize verdikleri para 850 lira kredi. Bu yanıyla bu, paralı eğitimin bir sonucu. Bu yüzden de parasız eğitim istiyorum. Bu taleplerim karşılanıncaya kadar da oturma eylemime devam edeceğim.

istanbul-esenyurt-kyk-yurdu-oturma-eylemi.jpg

"GENÇLİK BUGÜN YAŞADIĞI SORUNLARI DİLE GETİREMİYOR"

Halka, bu yaşadığımız sorunları, taleplerimi anlatmaya devam edeceğim. Bugün burada neden direniyorum? Bir sürü sorun yaşanıyor ama öğrenci gençlik, bugün yaşadığı sorunlar dile getiremiyor.

Yaşadığı ekonomik sorunları, işte yurt sorunlarını, barınma sorunlarını dile getiremiyor. Bugün neden buradayım? Aslında bu noktası çok önemli. 53 yıldır akademik, demokratik mücadele veriyoruz. Parasız, bilimsel, demokratik eğitim mücadelesi veriyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz.

O yüzden zaten buradayım, 53 yıllık mücadelenin bir sonucu olarak ben de burada hakkımı arıyorum. Ben de burada öğrenci gençliğin ve benim olan talepleri dile getiriyorum. Kazanana kadar da dile getirmeye devam edeceğim.

kyk-yurdundan-atilan-ogrenci-burak-baser.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN