Back To Top
Sözcü gazetesi davasının gerekçeli kararı açıklandı

Sözcü gazetesi davasının gerekçeli kararı açıklandı

 - Son Güncelleme: 13.01.2020 Pazartesi 16:48
Sözcü gazetesi davasının gerekçeli kararı açıklandı
- A +

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu dokuz gazetecinin yargılandığı ve hükme bağlanan davanın gerekçeli kararı açıklandı. Açıklamada, "Örgüt tarafından oluşturulmak istenen ve tüm topluma yaymayı amaçladığı algının Sözcü gazetesi tarafından yapıldığı, böylelikle gazetenin her ne kadar örgütle arasında organik ve hiyerarşik anlamda bağ yok ise de kamuoyunda algı faaliyetleriyle örgütün amacına hizmet ettiği anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu dokuz gazetecinin yargılandığı davanın gerekçeli kararırı açıklandı.

'BAĞ YOK ALGI VAR'

Gerekçeli kararda, "Örgüt tarafından toplumun başka kesimlerinde oluşturulmak istenen ve tüm topluma yaymayı amaçladığı algının Sözcü gazetesi tarafından yapıldığı, böylelikle gazetenin her ne kadar örgütle arasında organik ve hiyerarşik anlamda bağ yok ise de kamuoyunda örgütün stratejileri doğrultusunda algı faaliyetleriyle bilerek ve isteyerek örgütün amacına hizmet ettiği, bu kapsamda Sözcü Medya kurumunun FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne yardım eylemini işlediği tüm dosya kapsamında toplanan delillerden anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM), 27 Aralık 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında gazetesinin İzmir muhabiri Gökmen Ulu, muhasebe elemanı Yonca Yücekaleli ile koordinatör Yücel Arı’ya 2 yol 11 ay, yazarları Emin Çölaşan ile Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, ve gazetenin internet sitesi Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin’e ise 3 yıl 4 ay hapis cezası vermişti.

“İsnat edilen suçun sanık tarafından işlenmediği sabit olması” gerekçesiyle internet sitesi eski sorumlu müdürü Mediha Olgun’un beraatine karar veren mahkeme, gazetenin sahibi Burak Akbay'ın "savunmasının alınmamış olması, hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesi" gerekçeleriyle dava dosyasının ise tefrikine (ayrılmasına) hükmetmişti.

Mahkeme heyeti davaya ilişkin gerekçeli kararı yazma işlemini tamamladı. Hazırlanan 165 sayfalık gerekçeli kararda, iddianame, savcılık mütalaası, tanık beyanları, sanık savunmaları, gazete kupürleri, FETÖ/PDY'ye ilişkin bilgiler, delillerin değerlendirilmesi, sanıkların hukuki durumu ile kısa karar yer aldı.

'KISITLILIK KARARINA RAĞMEN MANŞETTEN DUYURDU'

Davaya konu haber kupürlerine ve konularına yer verilen gerekçeli kararda, gazetenin 30 Mayıs 2015'te MİT tırlarının durdurulması eyleminin görüntülerini, hakkında kısıtlılık kararı bulunmasına rağmen kamuoyuna manşetten duyurduğu aktarıldı. Gerekçeli kararda bu görüntülerin “hukuka aykırı yöntemlerle elde edildiği” ifade edildi.

Ayrıca gazetenin bu görüntüleri paylaşarak FETÖ'nün oluşturmak istediği "Türkiye'yi terör örgütlerine silah yardımı yapıyor" algısına hizmet ettiği belirtildi.

'ALGI OLUŞTURDULAR'

Gerekçeli kararda, FETÖ'nün medya yapılanmasının amaçlarından birinin de "Devletin, ülkenin geleceğini ilgilendiren milli konularda tersine algı yapmak" olduğuna ifade edilen kararda Sözcü’nün bu algıya hizmet ettiği belirtildi. Kararda şu ifadeler kullanıldı:

''Sözcü gazetesinde yapılan bu tür haberlerin de amacı budur. Gazete yapmış olduğu bu haberle örgütün emellerinin değişik kitlelere ulaşmasına yardım etmiş, örgütün elini güçlendirme adına örgüte yardım etmiştir. Yine 15 Temmuz darbe girişimden hemen sonra Sözcü gazetesi aynı şekilde örgütün algı faaliyetlerine sahip çıkarak, algı faaliyetlerinin toplumun farklı kesimlerine yayılmasını çabalamıştır.

“15 Temmuz darbe girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının sosyal medya üzerinden başlatmış olduğu 'kontrollü darbe, hayali darbe, darbe tiyatrosu' gibi örgüt üyeleri tarafından kurgulanan örgütsel algıyı yayma hedefine hizmet etmiştir.''

'FETÖ'NÜN AMACINA HİZMET ETTİ'

Gerekçeli kararda, yapılan değerlendirmede Sözcü gazetesinin, FETÖ/PDY’nin amaç ve ideallerine hizmet ettiği ifade edilerek şunlar kaydedildi:

''Özellikle örgütün meşru hükümeti devirmek için girişmiş olduğu 17-25 Aralık sistemli ve organize operasyon, MİT tırlarının durdurulması ve en son olarak da 15 Temmuz darbe girişimi dönemlerinde örgüte adeta can simidi olarak aynı algı faaliyetini üstlendiği, bu konuda yüzlerce algı içeren haberler kamuoyuna sistematik ve süreklilik içerecek şekilde duyurulduğu, bunların gazetecilik faaliyeti kapsamında olamayacağı, örgüt tarafından toplumun başka kesimlerinde oluşturulmak istenen ve tüm topluma yaymayı amaçladığı algının Sözcü gazetesi tarafından yapıldığı, böylelikle gazetenin her ne kadar örgütle arasında organik ve hiyerarşik anlamda bağ yok ise de, kamuoyunda örgütün stratejileri doğrultusunda algı faaliyetleriyle bilerek ve isteyerek örgütün amacına hizmet ettiği, bu kapsamda Sözcü Medya kurumunun FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne yardım eylemini işlediği tüm dosya kapsamında toplanan delillerden anlaşılmıştır.'' 

NE OLMUŞTU?

Sözcü gazetesine 19 Mayıs 2016'da operasyon yapıldı. Burak Akbay, Mediha Olgun, Bekir Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli hakkında "Fethullah Gülen Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması" kapsamında gözaltı kararı çıkarıldı.

Yedi gün gözaltında tutulan Ulu ve Olgun tutuklanırken, Yücekaleli ise serbest bırakıldı. Olgun 22 Eylül'de adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Ulu da 8 Kasım'da tahliye edildi.

Gazete çalışanları ve yöneticileri hakkında hazırlanan iddianamede "silahlı terör örgütünü yönetme", "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ve "silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçlamaları yöneltildi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN