Taliban'dan kaçıp, Türkiye'ye sığındılar: Zeytinburnu değil 'Afganburnu'

Taliban'dan kaçıp, Türkiye'ye sığındılar: Zeytinburnu değil 'Afganburnu'

Afganistan'ın Taliban'ın kontrolüne geçmesi sonrası Türkiye'ye gelen Afganlar arasında NATO güçleriyle birlikte savaşmış olanlar da var. Türkiye'ye gelen Afganların yoğunlukla yaşadığı yerlerden olan Zeytinburnu ise artık 'Afganburnu' olarak anılıyor.

Taliban'ın Afganistan'da hakimiyetini ilan etmesi sonrası ülkede endişe hakim. Vatandaşlar ülkeden ayrılmak için çeşitli yollar denerken, bazı Afgan vatandaşlar Afganistan'dan ayrılmayı başarıp Türkiye'ye geldi. Türkiye’ye sığınanlar arasında NATO güçleriyle birlikte savaşmış Afganlar da var. Bu Afganlar, şimdi geçmişte destek verdikleri ülkelerden yardım bekliyor.

"TALİBAN'IN HEDEFLERİ ARASINDAYIM"

Amerika’nın Sesi’ne (VOA) konuşan Afgan askeri helikopter pilotu Yusuf, NATO’da görev yapmış olması nedeniyle Taliban’ın hedefleri arasında olduğunu söylüyor. NATO güçleriyle birlikte Taliban’a karşı savaştığı anların fotoğraflarını gösteren Yusuf, Taliban’ın Afganistan’da başkent Kabil’e girmesinden çok kısa bir süre önce İstanbul’a gelmiş.

"TÜM BİLGİLERİMİZ TALİBAN'IN ELİNDE"

Afgan askeri pilot Yusuf, “Danışmanlarımız İngiliz, Amerikalı ve Almanlardı. Militanlara karşı omuz omuza plan yaptık. Şu an Afganistan’da kalamayacak durumdayız çünkü tüm veri tabanlarımız ve tüm bilgilerimiz artık Taliban’ın elinde” diyor.

"HİÇBİR YERDEN YANIT ALMADIM"

Bir diğer Afgan göçmen de İstanbul’a Taliban’dan ölüm tehditleri almasından 3 ay sonra gelmiş. Kimliğini gizli tutan bu Afgan göçmen de bir pilot. NATO üyesi ülkelere yaptığı çok sayıda vize başvurusuna dikkat çeken Afgan pilota göre meslektaşı Yusuf da kendisi gibi uzun süre beklemek zorunda kalabilir.

Afgan pilot, yaşadığı hayal kırıklığını şu sözlerle anlattı: “Almanya’yı denedim. Sonra da Kanada’yı. Hiçbir yerden şu ana kadar yanıt almadım. Almanlarla, İngilizlerle yan yana çalıştım, onlarla misyon için planlar yaptım. Zor zamanlarınızda bir dostunuzdan ya da iş arkadaşınızdan destek görmemek hayal kırıcı ve çok moral bozucu.”

ZEYTİNBURNU DEĞİL 'AFGANBURNU'

Her iki Afgan pilot da İstanbul’da Zeytinburnu’nda yaşıyor. Bölgedeki Afgan göçmen nüfusunun ciddi oranda artması nedeniyle buraya artık yaygın olarak ‘Afganburnu’ deniliyor. Afganistan’daki savaştan yıllar önce kaçan birçok Afgan göçmen de burada yaşamaya devam ediyor.

Türkiye’nin başta Suriyeli mülteciler olmak üzere yaklaşık 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’dan yeni bir göçmen kafilesinin girişine izin verilmeyeceğine vurgu yaptı.

AK Parti hükümeti, NATO ülkelerine de vize başvurusu yapan Afganların sürecinde Türkiye’nin kullanılmasına izin vermiyor.

"AFGAN GÖÇMENLER KAYIT DIŞI YAŞIYOR"

Afgan Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Ali Hekmat, Ankara’nın Afgan göçmenlerin Türkiye’ye iltica başvurusu yapmasına izin vermediğini, bu göçmenlerin Türkiye’de “kayıt dışı” yaşadığını söylüyor.

İki Afgan pilot ise Türkiye’de turist vizesiyle kalmaya devam eden Afganlar arasında. Yusuf’un pilot arkadaşı, eşi ve üç çocuğunun Afganistan’dan tahliye edildiği ve göçmenlik başvurularıyla Amerika’nın ilgilendiğini birkaç gün önce öğrendi.

"HER ŞEYDEN ÖNCE AİLEMİN CAN GÜVENLİĞİ..."

Yusuf ise hala Kabil’de kalan eşi ve çocukları için kaygı duyuyor.

Türkiye’de şu an kendini güvende hissettiğini söyleyen Yusuf, “Sadece ailemi düşünüyorum. Her şeyden önce onların can güvenliği geliyor aklıma, başka bir şey değil” diyor.

Her iki Afgan pilot da İstanbul’dan ne zaman ayrılacaklarını ve ailelerine ne zaman kavuşacaklarını bilmiyor. Ancak Taliban’dan kaçabildikleri için kendilerini şanslı hissediyorlar.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN