Back To Top
TBMM Başkanlığı'ndan Ekrem İmamoğlu'na 'Sakine Cansız' yanıtı

TBMM Başkanlığı'ndan Ekrem İmamoğlu'na 'Sakine Cansız' yanıtı

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 20:21
TBMM Başkanlığı\'ndan Ekrem İmamoğlu\'na \'Sakine Cansız\' yanıtı
- A +

Selahattin Demirtaş ve Sakine Cansız'ın kitaplarının İBB bünyesindeki İstanbul Kitapçısı'nda satılmasıyla ilgili eleştirilere yanıt olarak, "Cansız'ın kitabı 5 yıldır satıştaymış. Biz internet sitemizden satışını kaldırdık. Bu kitaplar her yerde satılıyor. PTT'nin de sitesinde var, TBMM'nin de sitesinde var" sözlerine TBMM Başkanlığı'ndan açıklama geldi.

TBMM Başkanlığı, terör örgütü PKK kurucularından Sakine Cansız'ın bir kitabının Meclis Kütüphanesi'nde bulunduğu yönündeki haberlere ilişkin, "TBMM Kütüphanesi tarafından söz konusu eserin satın alınarak kütüphane envanterine eklenmesi gibi bir durum da söz konusu değildir" açıklaması yapıldı.

Meclis Başkanlığından yapılan açıklamada, TBMM Kütüphanesinde yer alan bir kitapla ilgili bazı sosyal medya hesaplarından yanlış ve yanıltıcı paylaşımların yayılması üzerine açıklama yapılması ihtiyacının duyulduğu belirtildi.

"KÜTÜPHANE, BAĞIŞ YÖNTEMİYLE OLUŞTURULMUŞTUR"

TBMM Kütüphanesinin, bir derleme kütüphanesi olduğu ve envanterinde bulundurduğu yayınları, 'hediye-bağış, satın alma ve derleme' yöntemleri ile koleksiyonuna dahil ettiği vurgulandı.

İlk olarak 1934'te 'Derleme Kütüphanesi' olarak faaliyet göstermeye başlayan TBMM Kütüphanesi'nin, halen Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu hükümleri uyarınca bu niteliğini sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu'nun 8'inci Maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde basılan veya çoğaltılan her türlü kitabın bir nüshasının TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına gönderilmesinin zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Haberlerde bahsi geçen kitap, Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu hükümleri uyarınca TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına gönderilmiş ve aynı kanun gereğince derleme kütüphanesi olarak TBMM Kütüphanesi kataloğuna kaydedilmiştir. Dolayısıyla TBMM Kütüphanesi tarafından söz konusu eserin satın alınarak kütüphane envanterine eklenmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Bir derleme kütüphanesi olan TBMM Kütüphanesi, Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunla kendisine verilen görev çerçevesinde ülkemizde basılan tüm eserleri envanterine dahil etmekle yükümlü bulunmaktadır. Bu çerçevede kütüphaneye gönderilen eserlerin kaydı sürecinde herhangi bir denetim ya da yayın seçme-belirleme çalışması yapılmamaktadır."

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyeye ait İstanbul Kitapçısı'nda Selahattin Demirtaş ve Sakine Cansız'ın kitaplarının satışına yönelik yaptığı açıklamada, "Sayın Demirtaş'a ait kitap her yerde satılıyor. Devletin kurumları da buna dahil. PTT'nin de sitesine girin, var TBMM'nin de sitesine girin, var. İktidara çok yakın kitapçıda da var. Olabilir de. Olmalıdır da. Kaldı ki bir kitabın yasak olup olmadığına karar verecek olan, bu ülkenin mahkemeleridir, savcılıklarıdır. Sakine Cansız'ın kitabı İstanbul Kitapçısı'nda 5 yıldır satıştaydı. Ama gelen haklı tepkiler üzerine biz, o kitabın satışını sitemizden iptal ettik. Ama bu konu üzerinden bir hamaset oluşturarak, yine bir düşmanlık kurgusu üzerine önce sosyal medyadan başlatıp sonra başka iletişim araçlarına taşıyarak, yani bir nevi böyle toplumu infiale getirmek… Bunlar hoş şeyler değil. Toplumu boş işlerle uğraştırma meselesi" diye konuşmuştu.

ANKARA/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN