Toprağı kazdıkça fışkırdı! Açılır açılmaz çil çil altınlar etrafa saçıldı... O liman altın yuvasıymış

Toprağı kazdıkça fışkırdı! Açılır açılmaz çil çil altınlar etrafa saçıldı... O liman altın yuvasıymış

Kayserya, bir liman kenti olarak tarihi zenginlikleriyle biliniyor. Ancak son yapılan keşif, tarih severler için büyük bir heyecana yol açtı...

Kayserya'daki antik liman kentinde, bir evin duvarındaki gizemli bir boşluktan şakır şakır altınların döküldüğüne tanık olundu. Bu benzersiz hazine, altın sikkeler ve altın bir küpe olmak üzere, küçük bir bronz çanağın içerisinde keşfedildi.

1-015.jpg

ABBASİLER VE FATIMİLER DÖNEMİNE AİT HAZİNELER

İsrailli uzmanlar, bu tarihi eserlerin Abbasiler ve Fatımilerin hüküm sürdüğü döneme ait olduğunu belirtti. Bu dönem, Ortaçağ'da bölgenin siyasi ve kültürel tarihinde büyük bir öneme sahip.

2-012.jpg

ALTINLARIN GİZEMLİ ÖYKÜSÜ

Uzmanlar, bulunan altın sikkelerin gizli bölmeye neden yerleştirildiğine dair bazı tahmnlerde bulundu. Bu hazinenin sahibi olan ailenin ya bir katliamda hayatını kaybettiğini ya da köle olarak satıldığını düşünüyorlar.

3-003.jpg

KAZI EKİBİNİN HEYECAN DOLU ANLARI

Kazı ekibinden bir bilim insanı, bu değerli hazineyle olan fotoğrafıyla da gündeme geldi. Keşif anındaki bu özel poz, keşfin heyecanını ve tarihin derinliklerine duyulan saygıyı yansıtıyor.

Bu keşif, tarih ve arkeoloji tutkunları için Kayserya'nın tarihi zenginliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Antik dünyanın sırları, günümüzdeki keşiflerle bir bir ortaya çıkıyor.

4-007.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN