Back To Top
Trafik cezası sorgulama EGM: Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? E devlet trafik cezası sorgulama

Trafik cezası sorgulama EGM: Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? E devlet trafik cezası sorgulama

 - Son Güncelleme: 01.12.2019 Pazar 17:42
Trafik cezası sorgulama EGM: Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? E devlet trafik cezası sorgulama
- A +

Trafik cezası sorgulama EGM: Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? E devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır merak ediliyor. Milyonlarca araç sahibi internet üzerinden Trafik cezası sorgulama yapıyor. Peki E devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi nasıl yapılır? İşte Trafik cezası sorgulama EGM ve tüm detaylar...

Trafik cezası sorgulama EGM: Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? E devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme başlıkları internette sıkça aranıyor. Nedeni ise milyonlarca araç sahibinin trafik cezası sorgulaması. Peki Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? E devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Trafik cezası sorgulama EGM ve diğer detaylar haberimizde...

Aracınıza ve plakanıza ait trafik cezası olup olmadığını öğrenmek artık çok kolay. E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitelerinden plakanızı girerek trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz. Peki Trafik cezası sorgulama EGM sorgulama nasıl yapılır? E devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl?

 18-10/10/trafik.jpg


TRAFİK CEZASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulama için; e-Devlet'e giriş yapılır. e-Devlet girişi; mobil imza, e-İmza, e-Devlet şifresi, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı seçenekleri ile gerçekleştirilebilir. e-Devlet kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen giriş seçeneği, e-Devlet şifresidir. e-Devlet şifresi, PTT şubelerinden 2 Türk Lirası ücret karşılığında alınabilir. Sisteme girildikten sonra, e-Hizmetler bağlantısı açılır. Bağlantıdan Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girilir. “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısı ile trafik ceza sorgulaması yapılabilir.

18-10/10/101020181306505923660_3.jpg


TRAFİK CEZASI SORGULAMA EGM 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) trafik sorgusu sayfası üzerinden plakadan trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi ile trafik cezası sorgulaması için; egm.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. “Ceza ve Otopark sorgulama” bağlantısı açılarak ad, soyad ve T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgiler yazılır. Yapılacak sorgulama sonucunda son bir yıla ait trafik cezaları görülebilir.

ARAÇ PLAKASINA YAZILAN CEZALARI SORGULAMA

EGM üzerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemleri de yapılabilir. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama için açılan menüden araç plakasına yazılan ceza sorgulama bağlantısı seçilmeli ve bağlantı aracılığıyla kişilerin açılan sayfadaki bilgileri incelemesi gerekir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan var olan tüm cezalar incelenebilir.


SÜRÜCÜ BELGESİNE YAZILAN CEZA SORGULAMA

Araç plakasına yazılan ceza sorgulama dışında sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama için de yine EGM kullanılabilmektedir. Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama sayesinde kişilerin sürücü belgelerine yazılan cezanın olup olmadığı, var olan cezalar ile ilgili detaylara erişim sağlanabilir.

18-10/10/fft99_mf11897314.Jpeg


OTOPARKA ÇEKİLEN ARAÇ SORGULAMA

Sorgulama ekranlarında aynı zamanda otoparka çekilen araç sorgulama yapılabilmesi mümkündür. Bu konuda kişilerin araçlarının hangi otoparkta yer aldığını öğrenmesi ve bu işlemlere bağlı cezaların ne kadar olduğunu öğrenmesi sağlanmaktadır.

Trafik cezalarında yeni dönem


TBMM Başkanlığına sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için 1002 lira idari para cezası uygulanacak.


Ak Parti, Karayolları Kanunu'nda değişiklik yapan teklifi meclis başkanlığına sundu. Düzenlemeye göre trafik cezalarında yapılacak olan değişiklik şu şekilde;
Direksiyon başında cep telefonu ile konuşanlar 235 Lira para,
Kırmızı ışık ihlaline 235 lira para cezası verilecek.
Emniyet şeridini ihlal eden ve makas atanlara 1002 lira para cezası verilecek.
Dirift atanlara 5010 lira 60 gün süre ile ehliyetlerine el konulacaktır.
Direksiyon başında cep telefonu ile konuşanlar 235 Lira para cezası verilecek .

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN