TÜSİAD'ın yeni başkanı Orhan Turan kimdir, Orhan Turan hangi holdingin patronu, kaç yaşında nereli?

TÜSİAD'ın yeni başkanı Orhan Turan kimdir, Orhan Turan hangi holdingin patronu, kaç yaşında nereli?

TÜSİAD'ın 3 yıldır başkanlığını yürüten Simone Kaslowski, 52. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrasında koltuğu Orhan Turan'a devretti. Orhan Turan, yapılan seçimle TÜSİAD'ın yeni başkanı oldu. Orhan Turan'ın kim olduğu, TÜSİAD'da aldığı görevler ve iş hayatındaki kariyeri merak ediliyor. Orhan Turan kimdir, kaç yaşında ve nereli soruları soruluyor. İşte detaylar...

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan oldu. Orhan Turan, 2019 yılında başkanlığa seçilen Simone Kaslowski'den görevi devraldı. Orhan Turan, TÜSİAD başkanı seçilir seçilmez ilk mesajını, "TÜSİAD, kalıpların hüküm sürmediği, ön yargıların bizi sınırlamadığı bir geleceğin inşasında iş dünyasının bütüncül ve kapsayıcı lideri olarak öncü roller üstlenmeye devam edecektir" ifadeleriyle verdi.

Orhan Turan'ın kim olduğu, Orhan Turan'ın iş hayatındaki kariyeri ve TÜSİAD'ın içindeki geçmişi merak ediliyor. Orhan Turan kimdir, hangi şirketin patronu, nereli ve kaç yaşında sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

orhan-turan-tusiad.jpg

İşte detaylar...

TÜSİAD'ın yeni başkanı Orhan Turan, 18 yıldır üyesi olmaktan gurur duyduğu, yönetim kurullarında ve denetleme kurulunda görev yaptığı TÜSİAD'da, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte şevkle çalışacağını belirterek, son 3 yıl başkanlık görevini yapan Simone Kaslowski ile yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

TÜSİAD YİK'TEN ORHAN TURAN ÖNERİSİ

TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan, Başkanlar Konseyi'nin yönetim kurulu başkan adayı olarak TÜSİAD üyesi Orhan Turan'ı önerdi.

Özilhan, son dönem yönetim kurulu başkanı Simone Kaslowski'ye de verdiği emekler nedeniyle teşekkür etti.

orhan-turan-simone-kaslowski-haber.jpg

Orhan Turan'ın yeni başkan seçildiği TÜSİAD toplantısında konuşan Özilhan, "TÜSİAD olarak 50 yıldır olduğu gibi bundan sonra da demokratik hukuk devleti, laiklik ve piyasa ekonomisi ilkeleri temelinde yaptıkları tespitleri ve önerileri yöneticiler ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceklerini kaydeden Özilhan, "Çünkü ülkemizin potansiyeline yürekten inanıyoruz. Tüm sorunlarımızın toplumsal uzlaşmayla meclis çatısı altında çözülebileceğini biliyoruz." şeklinde konuştu.

ORHAN TURAN KİMDİR?

TÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu başkanı Orhan Turhan, 1985 yılında taahhüt faaliyetleriyle ticaret hayatına başlayan ODE Yalıtım’ın Yönetim Kurulu Başkanı. Aynı zamanda Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) başkanlığını yürütmekte olan Orhan Turan, 1981 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi-Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamlayan Orhan Turan, iş hayatı boyunca sivil toplum örgütlerinde görev almaya büyük önem verdi. Bu kapsamda Isı, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin (İZODER) kurulmasında aktif rol aldı.

orhan-turan-tusiad-haber-1.jpg

1997-1999 yılları arasında İZODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Turan, 2007-2011 yılları arasında iki dönem de İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin de (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Bugüne kadar birçok STK’da aktif rol alan Turan, 2017-2019 dönemi TÜSİAD’da Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı, halen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde (TKYD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve TÜRKONFED’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında 26 yıldır aktif görev alan Turan, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisansüstü seviyesinde dersler verdi.

Milliyet Gazetesi ve Ernst & Young işbirliğiyle yapılan Yılın Girişimcisi yarışmasında 2008 yılında “Yılın Girişimcisi” ödülünü alan Orhan Turan, Monte Carlo’da düzenlenen “Dünya Yılın Girişimcisi” yarışmasında Türkiye’yi temsil etti.

Evli ve bir çocuk babası olan Turan, iyi derecede İngilizce biliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN