Ukrayna tahılını taşıyan gemi İstanbul Boğazı açıklarına demirledi

Ukrayna'dan tahıl yüklü olarak Karadeniz'e ulaşan 'Resilient Africa' isimli yük gemisi İstanbul Boğazı açıklarında demirledi. Gemilerin, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarına doğru yola çıktığı ve tahılın Afrika ve Asya pazarlarına götürüleceği belirtildi.

Rus yetkililer Ukrayna'ya tahıl gönderilmemesi konusunda ciddi uyarılar yaparken bir gemi İstanbul Boğazı açıklarına demirlerini vurdu. Ukrayna'dan yola çıkan tahıl yüklü ilk gemi Kumköy açıklarına ulaştı.

yeni-proje.png
'Resilient Africa' isimli yük gemisi

Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesinin ardından Palau bayraklı 76 metre uzunluğundaki 'Resılıent Afrıca' isimli gemi Çornomorsk Limanı'ndan buğday yükü ile birlikte ayrıldı.

Gemi Ukrayna karasularından Romanya karasularına oradan da Bulgaristan karasularına son olarak da gece saatlerinde Türkiye karasularına girdi. İsrail'e gitmek için yaklaşık 1,5 gün sonra Kumköy açıklarına ulaşan geminin personelinin Ukraynalı, Türk ve Mısırlı olduğu öğrenildi.

İkinci gemi olan Palau Bayraklı 'Aroyat' isimli geminin de tahıl yükleme işleminden sonra aynı güzergahı kullanarak Ukraynanın Çornomorsk Limanından ayrılacağı öğrenildi.