Yeni asgari ücret için rakam belli, mutabakata varacağız! Zam pazarlığının ikinci toplantısından ilk açıklama

Yeni asgari ücret için rakam belli, mutabakata varacağız! Zam pazarlığının ikinci toplantısından ilk açıklama

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ilişkin ikinci toplantı bugün gerçekleşti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun işçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ, toplantının ardından ilk açıklama yapan taraf oldu, merak edilen soruları yanıtladı. İşte, asgari ücret zammı son dakika haberi...

2023 Temmuz asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını 19 Haziran 2023 Pazartesi günü yaptı.

Toplantının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol bir araya geldi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

TÜRK-İŞ Temsilcisi Ramazan Ağar, yeni asgari ücretin bu hafta sonuçlanacağını belirterek şunları söyledi:

"Şu anda rakamların bundan önceki bakanımız Vedat Bey'imiz rakamları söylemişti. Bayramdan önce açıklanacağını düşünüyoruz. Biz günün şartlarına göre alım gücünün daha iyi olması için, bir nebze olsun rahatlamaları için Temmuz ayında başlamak üzere tekrar artıştan sonra Komisyon bir kez daha bir araya gelecek ve o günün şartlarına göre tartışılıp karar alınacaktır."

2023 TEMMUZ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Ramazan Ağar, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

"İşveren veya hükümet tarafından bir rakam konuşulmadı. Biz de bir şey söylemedik. Karşı taraf ve bizim kafamızda bir rakam vardır. Şu an bir şey söylemek doğru olmaz.

Bizim kafamızdaki rakam olmazsa geçmişte olduğu gibi muhalefetimizi koruruz. Son yıllarda mutabakat sağlanarak asgari ücret tespit komisyonu bu kararı alıyor.

Bizim de aynı düşüncede olarak insanlarımıza rahat nefes aldırmak için gayret gösteriyoruz. Şu anda bir sonuca varılmadığı için kamuoyu önünde pazarlık gibi tartışırsak bu iş olmaz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN