Bütün çalışanları ilgilendiriyor: Asgari ücret vergiyi nasıl etkileyecek?

Bütün çalışanları ilgilendiriyor: Asgari ücret vergiyi nasıl etkileyecek?

Asgari ücret pazarlığı masada devam ediyor. Bayram öncesi açıklanması beklenen yeni asgari ücrette geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren kanun değişikliği ile birlikte tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakıldı. Asgari ücrete gelecek olan yeni zam, asgari ücretle çalışanların haricinde işçi ve memur diğer tüm çalışanları da doğrudan ilgilendiriyor.

Asgari ücret ile ilgili hareketlilik devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun asgari ücrete yapılacak olan ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında gerçekleştireceği üçüncü toplantı, bugün saat 11.00’de başlayacak.

Komisyon, ikinci toplantısını dün gerçekleştirmişti. Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda işçi heyetine TÜRK – İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, işveren heyetine de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç başkanlık etti. Ramazan Ağar, yaklaşık olarak 2,5 saat süren toplantıdan sonraki açıklamasında, asgari ücretin dışında çalışma hayatıyla ilgili görüşlerini sunduklarını, rakam olarak henüz bir yere gelinmediğini söyledi.

Öğleden sonra ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya geldi. Bakan Işıkhan, toplantı sonrasında asgari ücretin açıklanacağı tarihin de henüz belirlenmediğini açıkladı.

Komisyonun üçüncü toplantıda çalışmalarını bitirmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hafta bitmeden yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRETİN VERGİLERDE KARŞILIĞI NE OLCAK?

Yeni asgari ücret, asgari ücretle çalışanlar vatandaşların haricinde işçi ve memur diğer tüm çalışanları da direkt olarak ilgilendiriyor. Bunun sebebi ise geçtiğimiz yıl ocak ayında yürürlüğe giren vergi uygulaması.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; uzun yıllardır uygulanmakta olan asgari geçim indirimi (AGİ) 2021 yılı aralık ayında sona ermiş ve 2022 ocak ayından itibaren ücretlerin vergilendirilmesinde yeni sisteme geçilmişti. İşçi ve memur tüm çalışanların kazançlarının asgari ücrete kadar olan kısmı gelir vergisinden ve damga vergisinden istisna edilmişti.

Asgari ücrete zam yapılınca, ücretle çalışanlar için ödenen gelir vergisi ve damga vergisi temmuz ayından sonraki dönemde azalacak.

11.000 TL OLURSA 2.816 TL VERGİ AVANTAJI

Ücret kazançlarının vergilendirilmesi sırasında önce gelir vergisi tarifesine göre o ay için normal vergi hesaplanıyor. Bu vergiden, asgari ücrete karşılık gelen kazancın vergisi düşülüyor. Aynı uygulama damga vergisi için de yapılıyor.

Asgari ücrete yapılacak zammın sağlayacağı vergi avantajını brüt 15 bin lira ücret alan ve temmuz ayından sonra da aynı ücretle çalışmaya devam edeceği varsayılan kişi üzerinden hesapladım.

NET 11.059 TL ASGARİ ÜCRET OLURSA

Net asgari ücretin yüzde 30 artarak 11. 059 TL’ye yükseltildiği senaryoda işçinin ödeyeceği vergi temmuz ayında aynı kalacak, ağustosta 541 TL, eylülde 608 TL, ekim – aralık aylarında ise 510 TL azalacak. İşçi 2.680 TL daha az vergi ödeyecek. Damga vergisindeki 137 TL’lik avantajla birlikte toplam vergi avantajı 2.816 TL olacak.

NET 12.000 TL ASGARİ ÜCRET OLURSA

Net asgari ücretin 12.000 TL, brüt asgari ücretin de 14.100 TL olduğu senaryoda ise ödenecek vergi temmuz ayında değişmeyecek. Ağustosta 776 TL, eylülde 796 TL, ekim – aralık aylarında ise aylık 699 TL azalacak. Gelir vergisinden sağlanacak avantaj 3.668 TL olacak. Damga vergisinde 6 aylık dönemde sağlanacak 186 TL’lik avantaj ile toplam kazanç 3.854 TL’yi bulacak.

İŞÇİ YARARLANABİLECEK Mİ?

Asgari ücrette yapılacak artışla brüt ücretle çalışanların eline geçen net ücret, gelir vergisi ve damga vergisinde sağlanacak aylık avantaj tutarında artacak. Net asgari ücret 11.059 TL olursa brüt ücreti 15000 TL olan işçinin eline geçen net ücret ağustosta 564 TL, eylülde 630 TL, yılın sonraki aylarında ise 533 TL artacak.

Net ücretle çalışanların eline geçen ücret ise değişmeyecek. Bu işçiler için sağlanan vergi avantajından işveren yararlanacak.

Memurların kazançlarının büyük kısmı vergi dışı bırakılıyor. Asgari ücretteki artış, yıl içindeki vergiye tabi kümülatif kazanç tutarı 70 bin lirayı aşan memurların maaşlarında artış sağlayacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN