Belki de zengin oldunuz ama farkında değilsiniz! e-Devlet'in yeni hizmetiyle adınıza kayıtlı mirasları hemen görüntüleyin

Belki de zengin oldunuz ama farkında değilsiniz! e-Devlet'in yeni hizmetiyle adınıza kayıtlı mirasları hemen görüntüleyin

Yakın akrabanızın ya da kan bağı olmayan biri tarafından vasiyetle size bırakılmış malların hepsinden haberdar olsanız bile mirasta hak sahibi olduğunuzu kanıtlamanız için miras sorgulama yaptırmanız gerekiyor. Peki, bana miras kaldı mı? e-Devlet'ten miras sorgulama nedir? e-Devlet'ten miras sorgulama nasıl yapılır? Miras kalan tapu nasıl sorgulanır? İşte, kalan miras sorgulama ekranı...

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün e-Devlet'teki yeni hizmetiyle, miras yoluyla size kalan taşınmazları artık kolaylıkla öğrenmeniz mümkün.

Mirasçılar, adlarına miras kalan taşınmazların tapu bilgilerini e-Devlet'ten öğrenebilir. Mirasçıların bu hizmetten yararlanabilmesi için aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekiyor:

KALAN MİRAS NASIL SORGULANIR?

e-Devlet sistemine giriş yapın.

'Kimlik Doğrulama Hizmetleri' başlığı altındaki 'Web Tapu İşlemleri'ne tıklayarak uygulamaya geçin.

Sayfanın sol üst köşesinde bulunan 'Taşınmaz İşlemleri' başlığına tıklayın.

Ardından alt seçenekler listelenecektir. Buradan 'Mirasçısı Olduğum Taşınmazlar' seçeneğini seçin.

'Miras Kalan Taşınmazları Ara' menüsü karşınıza gelecek. Bu menüde, elinizdeki belge türüne göre farklı sorgulamalar sunuluyor.

miras-sorgulama-e-devlet.jpg

Eğer mahkeme tarafından verilen bir veraset ilamı belgeniz varsa, 'Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgulama' seçeneğini seçin.

Eğer noter tarafından düzenlenmiş bir veraset ilamı belgeniz varsa, 'Noterler Birliği Veraset İlamı ile Sorgula' seçeneğini seçin.

Eğer elinizde herhangi bir belge yoksa, sadece bir üst soyunuz olan anne ve babanızın ya da vefat etmiş eşinizin adına kayıtlı taşınmazların listesini görebileceğiniz 'NVİ Bilgilerimle Sorgula' seçeneğini seçin.

İlgili bölümü seçtikten sonra istenilen bilgileri girin.

Gerekli bilgileri girdikten sonra, mirasçısı olduğunuz taşınmazların listesi ekranda görüntülenecek.

MİRAS KALAN MALLAR NASIL ÖĞRENİLİR?

'NVİ Bilgilerimle Sorgula' seçeneğinde sadece bir üst soyunuz olan anne ve babanızın ya da vefat etmiş eşinizin adına kayıtlı taşınmazları görebileceğinizi unutmayın. Bu bilgilere, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nün webtapu.tkgm.gov.tr/giris internet sitesinden üzerinden hızlı ve doğru bir şekilde erişebilirsiniz.

E-DEVLET KALAN MİRAS SORGULAMA SAYFASI

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN