Havalimanında kaçak koronavirüs ilacı operasyonu

Havalimanında kaçak koronavirüs ilacı operasyonu

İstanbul Havalimanı'nda Özbekistan'dan gelen iki kadın şüphe üzerine durduruldu. Kadınların bavullarından koronavirüs tedavisinde kullanılan Remdesivir çıktı. Polis kaçak ilaçlara el koydu.

İstanbul Havalimanı polisi, yaptığı operasyon ile Özbekistan'dan gelen iki kadın yolcuda, koronavirüs tedavisinde kullanılan özel şişesinde (flakon) 23 tane 'Remdesivir' isimli kaçak ilaç yakalandı. ABD Başkanı Donald Trump'ın tedavisinde de kullanılan ilaçlara el konulurken, yolcular hakkında yasal işlem yapıldı.

Koronavirüs salgınında aşı ve ilaç çalışmalarının gündemde olduğu bir dönemde Türkiye'ye kaçak yollardan bu ürünlerin getirilebileceği ihtimalini değerlendiren İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü 'Risk Analiz Timi'ne bağlı polis ekipleri Özbekistan'dan gelen iki kadın yolcuyu şüphe üzerine takibe aldı. Edinilen bilgilere göre yolcuları terminalden çıkış yapmadan durduran ekipler, çanta ve bavulları kontrol edilmesi için 'X-Ray' cihazından geçirdi. Yapılan kontrollerde 'flakon' adı verilen cam şişe içerisinde her biri 100 miligram olan 23 adet ilaç tespit edildi.

istanbul-havalimanindaki-kacak-koronavirus-ilaci-operasyonu-kamerada-6085-dhaphoto4.jpg

KAÇAK SİGARA VE ÇAY DA YAKALANDI

Ayrıca bavullarda koronavirüs ilacının yanı sıra 13 karton kaçak elektronik sigara, 44 kilogram çay ve 21 karton sigara da tespit edildi. Başta ilaçlar olmak üzere yakalanan tüm kaçak ürünlere el konuldu. Hakkında yasal işlem başlatılan yolcuların, koronavirüs ilaçlarını, "İstanbul'da yaşayan Özbek tanıdıklarının isteği üzerine getirdiklerini ve onlara teslim edeceklerini" söyledikleri öğrenildi.

Ayrıca polislerin Özbek yolculara yaptığı operasyon saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, X-Ray'den geçirilen çanta ve bavullar polis tarafından açılarak, içindeki eşyalar tek tek kontrol ediliyor. İşte bu esnada bir çantada özel olarak ambalajlanmış kutular fark ediliyor. Kutudan çıkarılan ve flakon içinde bulunan ilaçlar polis ekiplerinin dikkatini çekiyor. Yapılan incelemede ilaçların koronavirüs tedavisinde kullanılan 'remdesivir' olduğu anlaşılıyor.

istanbul-havalimanindaki-kacak-koronavirus-ilaci-operasyonu-kamerada-6085-dhaphoto7.jpg

TRUMP DA KULLANMIŞTI

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'a koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar bizzat doktorları tarafından açıklanmıştı. Bu ilaçlar arasında 'remdesivir' de olduğu kamuoyuna duyurulmuştu.

DSÖ İLACA ONAY VERMEDİ

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs yakalandığı dönemde Donald Trump'ın kullandığı 'Remdesivir' adlı ilaca onay vermedi.

The Guardian'da yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü, daha sonra güncellemeye açık olan bir genelge yayımlayarak Remdesivir isimli ilaç üzerinde yapılan araştırmaların ağır hastaların durumunu iyileştirmede etkili olmadığını gösterdiğini belirtti. DSÖ, Remdesivir'in kullanımına dair herhangi bir kanıt olmadığını belirtti.

Remdesivir Türkiye'de de koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN