Bu kan grubundan olanlar yandı: Sivrisinekler size bayılıyor! Sivrisinekler meğer bu kan gruplarının peşindeymiş

Bu kan grubundan olanlar yandı: Sivrisinekler size bayılıyor! Sivrisinekler meğer bu kan gruplarının peşindeymiş

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, sivrisineklerin kan grubu tercihlerini ortaya çıkardı. Peki, sivrisineklerin en sevdiği kan grubu hangisi? Sivrisinekler en çok kimi ısırır? Sivrisinekler en çok neyi sever? İşte, sivrisineklerin en sevdiği kan grubu...

Japonya Zararlılarla Mücadele Enstitüsü uzmanlarının sivrisineklerle ilgili araştırmasının sonuçları bilim dergisi Journal of Medical Entomology'de yayımlandı. Uzmanlar, sivrisineklerin tercihinde insanların salgıladığı kimyasalların da rol oynadığını söylüyor.

SİVRİSİNEKLER 60 METREDEN KARBONDİOKSİDİN KOKUSUNU ALABİLİYOR

Huffington Post'ta yer alan habere göre, Florida Üniversitesi'nden entomoloji uzmanı Prof. Jonathan F. Day, kan gruplarıyla ilgili daha fazla çalışmaya gerek duyulduğunu belirtmekle birlikte sivrisineklerin özellikle belli insanları seçmesinde belirleyici olan bazı faktörler olduğunu vurguladı.

Prof. Jonathan F. Day'e göre sivrisinekleri kan kaynağına insanların verdiği işaretler yönlendiriyor. Day, "En önemli işaret karbondioksit. Ürettiğiniz karbondioksit miktarı sizi sivrisinekler için daha cazip bir hedef haline getiriyor. Metabolizması hızlı olanlar daha fazla karbondioksit salgılıyor" diye konuştu. Sivrisineklerin 60 metreden karbondioksidin kokusunu alabildikleri belirtiliyor.

SİVRİSİNEKLERİ HANGİ RENKLER ÇEKİYOR?

Öte yandan, örneğin arabaların da karbondioksit ürettiği düşünülünce sivrisineklerin insanları cansız varlıklardan nasıl ayırdığı sorusu gündeme geliyor. Prof. Jonathan F. Day'e göre bu durumda 'ikincil işaretler' devreye giriyor. Egzersiz sırasında salgılanan laktik asit ikincil işaretlerden biri. Ciltten salgılanan laktik asit, insanları sivrisinekler için hedef haline getiriyor. Sivrisineklerin diğer ikincil işaretleri algılama yetenekleri de bulunuyor.

Sivrisineklerin kullandığı ikincil işaretlerle ilgili bilgi veren Prof. Jonathan F. Day, şu ifadeleri kullandı: "Sivrisineklerin mükemmel bir görme yetisi var. Ama rüzgara kapılmamak için alçaktan uçuyorlar. Sizi çok uzaktan seçebiliyorlar. Koyu elbiselerle fark edilme olasılığınız daha fazla. Açık renkli elbise giyenlerin hedef olma olasılığı düşüyor."

SİVRİSİNEKLER HANGİ KAN GRUBUNU SEVER?

Sivrisineklerin tercihinde dokunma duyusuyla algılanabilen işaretler de rol oynuyor. Bu açıdan genetik ve fizyolojik farklılıklara göre değişen vücut ısısının çok önemli olduğuna ve bu hayvanların kanın deriye daha yakın olduğu bölgeleri tercih ettiğine dikkat çekiliyor. Bir başka ifadeyle vücut ısısı biraz daha fazla olanların ısırılma olasılıkları daha yüksek.

Kan grubu "0" olanların, kan grubu "A" olanlara kıyasla sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığının yaklaşık iki kat fazla olduğunu ortaya konuldu. Kanı B grubu olanlar ise "0" ve "A" grubu arasında yer aldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN